مهم ترین امکانات و ویژگی های خودرو آفرودی

مهم ترین امکانات و ویژگی های خودرو آفرودی

چکیده هایی از این اخبار

خودرو آفرود در سالیان اخیر تبدیل به یک اتومبیل محبوب برای بسیاری از رانندگان گردیده است و آنها به دنبال خرید این ماشین هستند. البته قبل از هر چیزی ابتدا باید با ویژگی های خودرو آفرود آشنا شد و بر اساس آن به دنبال خرید این اتومبیل جذاب بروند. طبیعتاً بسیاری از ویژگی‌ها در انواع خودرو آفرودی مشترک می‌باشد. با این حال اگر شما به دنبال بهترین خودرو آفرود هستید باید به دنبال ویژگی‌های بهتری هم باشید. مواردی مانند فاصله کافی از سطح زمین، حفاظت جامد زیر بدنه، لاستیک‌های خاص و پیشرانه‌ای که می‌تواند زمین‌های سخت و دنده‌های کم‌برد را تحمل کند تنها بخشی از ویژگی‌های لازم برای خودرو آفرود هستند.

آفرود چیست و در چه مسیرهایی می‌توان آن را انجام داد؟

پیشرانه خودرو

معمولاً آفرود برای سفرهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که اتومبیل قرار است در خارج از جاده‌های آسفالت حرکت کند. پیشرانه مناسب یکی از ویژگی‌ های خودرو آفرود است که در چنین شرایطی اهمیت پیدا می‌کند. برای چنین جاده‌هایی نیاز به چهار چرخ متحرک ضروری است. مشکلاتی مانند فاصله از زمین، عبور از موانع به‌ویژه صخره‌ها، تپه‌ها، نهرها و گل و لای در این جاده‌ها وجود دارد که اگر شما فضای کافی در آفرود خودتان نداشته باشید احتمال خرابی بسیار زیاد است.

 خرید خودرو آفرودی با شرایط فوق العاده برای شما عزیزان از طریق آفرودیو

بر همین اساس شما باید به دنبال آفرودی باشید که حداقل ۲۱.۵۹ سانتی‌متر از زمین فاصله داشته باشد. البته اگر قرار است بر روی زمین‌هایی رانندگی کنید که به شدت ناهموار هستند پیشنهاد می‌کنیم ماشینی را انتخاب کنید که از سطح زمین حداقل ۲۵ سانتی‌متر بالاتر باشد. البته اگر خودروی شما از زمین چنین فاصله‌ای نداشت می‌توانید با خرید لاستیک‌های بزرگ یا اضافه کردن فنر مشکل را برطرف سازیید. ضمناً اخیراً برای خودروهای آفرود کیت‌هایی تعبیه شده است که امکان بلند کردن سیستم تعلیق را فراهم می‌آورد. این آپشن هم می‌تواند برای شما مفید باشد.

 

انواع پیشرانه های خودرو

اهمیت گشتاور پایین و چرخ دنده در خودروهای آفرود

یکی دیگر از ویژگی‌ های خودرو آفرودی که هنگام خرید باید مد نظر شما قرار گیرد چرخ دنده و گشتاور پایین است. چرخ دنده و گشتاور پایین در لگن آفرود به هم وصل شده‌اند و شما باید هر دو را برای سفرهای خودتان با این خودرو به صورت مناسب در اختیار داشته باشید. گشتاور پایین این امکان را به شما می‌دهد که هنگام عبور از موانع حرکت خودتان رابدون اینکه مجبور باشید به موتور آفرود خسارت زیادی وارد کنید حفظ نمایید. وجود گشتاور پایین برای صرفه‌جویی در مصرف گاز آفرود هم تاثیرگذار است.

خرید خودرو آفرودی جیپ با بهترین قیمت ممکن!

نکته جالب در مورد چرخ دنده این است که اگر شرایط خوبی داشته باشد، می‌تواند اثرات گشتاور پایین را برای شما به صورت تصاعدی چند برابر کند. بسیاری از موتورهایی که در آفرود تعبیه شده‌اند دنده اول بسیار پایینی دارند که به شما این فرصت را می‌دهد بدون استفاده از پدال گاز با شیب تند بالا بروید. هرچه کمتر هنگام رانندگی با آفرود از دنده استفاده کنید بهتر است مخصوصاً اگر اتومبیل شما تایرهای بزرگی داشته باشد.

برای رانندگی با آفرود لاستیک‌ های مناسب بخرید!

در میان ویژگی‌ های خودرو آفرودی شاید به جرات بتوان گفت هیچ کدام به اندازه خرید لاستیک‌های مناسب اهمیت ندارند. متاسفانه بسیاری از رانندگان آفرود به دلایل گوناگون از جمله ارزان‌تر بودن لاستیک‌های خیابانی، برای این خودرو هم به سراغ آنها می‌روند. این در حالی است که چنین اقدامی ‌اصلاً اصولی و عاقلانه نیست. شما برای رانندگی در بیابان و کوهستان نیاز به تایرهای خاصی دارید که عاج عمیق‌تری داشته باشند. اینگونه لاستیک‌ها باید از دیواره‌های جانبی سخت برخوردار باشند. در واقع آنها باید در هر شرایطی قابل دسترسی باشند و برای مقابله با هر زمینی به درستی عمل کنند. برای اینکه از لاستیک‌های خودتان به درستی مراقبت کنید می‌توانید هنگام رسیدن به مقصد مقدار کمی ‌هوا از لاستیک‌های آنها خارج کنید که هم امکان ارتباط بیشتری با زمین برای شما فراهم می‌کند و هم کشش لاستیک را افزایش می‌دهد.

انواع کلاس بندی مسابقات آفرود در ایران به چه گونه است؟

قفل کننده دیفرانسیل ، ضروری برای خودرو آفرود

یکی از ضروری‌ترین ویژگی های خودرو آفرودی که در هنگام رانندگی بیشتر نمود پیدا می‌کند قفل کننده دیفرانسیل است. اگر واقعا می‌خواهید از آفرود استفاده کنید یکی از چیزهایی که حتماً باید آن را تهیه کنید همین قفل کننده می‌باشد. بدون وجود این ویژگی وسیله نقلیه شما از لحاظ کشش و پایداری دچار مشکل خواهد شد. قفل کننده دیفرانسیل به شما کمک می‌کند تا نیرو را به صورت یکنواخت در تمام چرخ‌ها توزیع کنید و این توانایی را داشته باشید که حتی چالش برانگیزترین جاده‌ها را هم با خودرو آفرود رانندگی کنید. این قطعه به عنوان یکی از تجهیزات ضروری برای هر خودرو آفرود شناخته می‌شود و هر زمان که در یک مسیر باشید تفاوت رانندگی با آن را به خوبی احساس خواهید کرد. اگر می‌خواهید یک خودرو آفرود کامل داشته باشید و در ایده‌آل‌ترین شرایط ممکن از سفر خودتان لذت ببرید باید قفل کننده دیفرانسیل را خریداری نمایید.

 

قفل دیفرانسیل چیست

امکانات مورد نیاز خودروهای آفرودی

بخشی از ویژگی های خودرو آفرودی را خدمت شما معرفی کردیم اما اکنون وقت آن است که با امکانات مورد نیاز این اتومبیل معروف بیشتر آشنا شویم. مهم‌ترین امکاناتی که هنگام مسافرت با آفرود به آنها احتیاج خواهید داشت، عبارتند از:

ناوبری

وسایل ناوبری یکی از ملزومات شما در کاوشگری با خودرو آفرود است. طبیعتاً شما با این خودرو می‌خواهید به جاده‌هایی قدم بگذارید که افراد کمتری قبلاً تجربه حضور در آنها را داشته‌اند. به همین دلیل احتمال گم شدن شما در مسیر وجود دارد و وسایل ناوبری تنها چیزی هستند که در این شرایط می‌توانند شما را کمک کنند.

مهم‌ترین و الزامی‌ترین تجهیزات آفرود چه تجهیزاتی هستند؟

نقشه

یکی از امکانات دیگری که در سفر با آفرود بهتر است همراه خود داشته باشید، نقشه و کتاب راهنما است. سعی کنید بهترین نقشه‌ها را برای مسیری که قرار است در آن تجربه جدیدی کسب کنید تهیه نمایید. در کنار نقشه اگر از کتاب‌های راهنمایی که در مورد آن منطقه اطلاعات خوبی به شما دهند استفاده کنید، با دید بهتری در مسیر حرکت خواهید کرد.

منظور از تیونینگ خودرو چیست و باید چه فاکتور هایی را در نظر داشته باشیم؟

لاستیک زاپاس و جک

اولین چیزی که برای یک سفر حتی سفرهای عادی هر راننده باید تهیه کند لاستیک زاپاس و جک است. در سفر با خودروی آفرود وجود این تجهیزات ضروری‌تر هم به نظر می‌رسد. جک‌هایی که بهتر است برای آفرود همراه خود داشته باشید، جک بالابر بالا و جک‌های هیدرولیکی که به اندازه کافی کوچک هستند، می‌باشند.

 

اهمیت تایر اضافه

بیل

شاید در میان امکاناتی که عنوان کردیم داشتن یک بیل برای خودروی آفرود کمی ‌عجیب باشد اما در عین حال ضروری هم هست. خودرو آفرود معمولاً در مسیرهایی حرکت می‌کند که وجود گل و باتلاق در آنها اجتناب ناپذیر است و بهترین چیزی که در این شرایط می‌تواند شما را نجات دهد یک بیل و یک جفت دستکش چرمی ‌است.

خرید خودرو آفرودی پاترول در انواع مختلف و قیمت‌های متنوع

کمپرسور هوا

کمپرسور هوا در هنگام مسافرت با آفرود چندین کاربرد برای شما دارد که متداول‌ترین آنها کم کردن باد لاستیک‌ها قبل از ورود به مسیر است. طبیعتاً زمانی که باد لاستیک بیش از حد خالی شود شما می‌توانید از همین کمپرسور برای باد کردن مجدد آن هم استفاده کنید.

برای اطلاع از قیمت اجاره آفرود به این بخش مراجعه کنید.

کرال کنترل خودرو

یکی از جالب‌ترین ویژگی‌ های خودرو آفرودی، Crawl Control نام دارد. طبیعتاً هیچ چیزی مثل خارج کردن وسیله نقلیه از جاده اصلی و ورود به فضای باز طبیعی برای انسان هیجان انگیز نیست. با این وجود اگر بخواهیم واقع بینانه نگاه کنیم شرایط زمین‌های طبیعی گاهی اوقات چالش برانگیز است. در این شرایط Crawl Control می‌تواند برای شما یک ویژگی بسیار مفید باشد. این ویژگی در تنظیم سرعت کمک می‌کند و در لحظات سختی که کار پیچیده می‌شود شما را نجات می‌دهد. در واقع با کمک Crawl Control چه در حال پیمودن شیب صخره‌ای باشید یا از میان گل و لای عمیق عبور کنید این ویژگی به شما کمک می‌کند کنترل خودرو خودتان را حفظ کنید و از ماجراجویی خارج از جاده نهایت استفاده را ببرید. با کمک  Crawl Controlهیچ نگرانی نداشته باشید و فقط از سفر طبیعی خودتان نهایت لذت را ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان
خرید و فروش خودرو آفرودی