روش های افزایش ارتفاع خودرو

7 روش افزایش ارتفاع خودرو

چکیده هایی از این اخبار

افزایش ارتفاع خودرو یکی از تغییرات ظاهری مرسوم در روند تیونینگ خودرو است که عموما به منظور زیبایی و یا بهبود کاربری خودرو انجام می گیرد.تغییر ارتفاع و خصوصا افزایش ارتفاع که در تیونینگ خودرو های آفرودی به کار برده میشود اگر به طور اصولی انجام پذیرد،منجر به بهبود زاویه ورود و خروج خودرو گردیده و عبور از عوارض و دست انداز های مسیر را تسهیل کرده و از آسیب وارده به سپر یا بدنه خودرو جلوگیری می کند؛با این حال در صورتی که افزایش ارتفاع به طور غیر اصولی صورت پذیرد می تواند تاثیرات منفی چشمگیری بر هندلینگ و حفظ تعادل خودرو به جای بگذارد.در این ین مقاله  روش های افزایش ارتفاع خودرو را معرفی کرده و مورد بررسی اجمالی قرار می دهیم.

خرید خودرو آفرودی با بهترین و مناسب ترین قیمت در آفرودیو

 افزایش ارتفاع با کیت

کیت افزایش ارتفاع خودرو

 

استفاده از کیت های تعبیه شده برای تغییر ارتفاع خودرو یکی از استانداردترین و مرسوم ترین راه های افزایش ارتفاع بدنه خودرو است. این کیت ها عموما شامل کمک فنرها،گوشواره ارتفاع،لایه حمایتی فنر تخت، میله های موج گیر ، ضربه گیرها و میله های تعادل هستند ،البته باید در نظر داشت که برخی کیت ها شامل اجزای بیشتر و برخی صرف شامل اجزای اساسی تر و ابتدایی هستند.باید در نظر داشت که این روش تاثیری در تغییر فاصله کُرپی ها و دیفرانسیل از سطح زمین ایجاد نخواهد کرد.

برای آشنایی بیشتر با اپلیکیشن های کاربردی کلیک کنید.

افزایش ارتفاع خودرو به کمک گوشواره های بلند

روش های افزایش ارتفاع خودرو

 

وظیفه اصلی گوشواره های ارتفاع، کمک به جذب ضربه‌هاست. با این حال این عضو مهم سیستم تعلیق،با تغییر به انواع بلند تر میتواند منجر به افزایش فاصله اتاق خودرو از زمین گردد.در صورت اجرای این روش برای افزایش ارتفاع همچنان باید این نکته را در نظر گرفت که در ازای افزایش ارتفاع گوشواره ها، گاهی نیازی به تغییر اندازه کمک فنر ها نیز اجنتناب ناپذیر است.همچنین افزایش ارتفاع گوشواره ها در صورتی که زاویه فرمان را تغییر دهد ممکن است نیاز به تغییر کمک فرمان های هر دو سمت را به دنبال داشته باشد که در غیر این صورت گیجی سیستم هندلینگ و افتکنترل خودرو بسیار محسوس خواهد بود.

در واقع به طور خلاصه می توان افزایش ارتفاع به وسیله گوشواره را به عنوان زیر مجموعه و بخشی از عملیات تغییر کیت تعلیق در نظر گرفت که به دلیل هزینه های کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.گوشواره ها با تاثیر بر سیستم تعلیق ارتفاع شاسی از زمین را افزایش داده و با بهبود زاویه ورود و خروج می تواند تغییری کاربردی در عبور از چالش های محیطی تلقی گردد ،با این وجود همچنان تغپیر گوشواره ها تغییری در فاصله کُرپی و دیفرانسیل از زمین ایجاد نخواهد کرد.

اجاره آفرود با بهترین قیمت و بالاترین تنوع.

بالا بردن سیستم تعلیق با سیستم هیدرولیک

یکی از روش های افزایش ارتفاع خودرو و یک سیستم به روز و قابل تنظیم که در نوع خود می تواند کاربرد های منحصر به فردی داشته باشد. شاید مهم ترین نکته مثبت استفاده از این روش این باشد که استفاده از سیستم هیدرولیک برای بالا بردن ارتفاع ،نیاز به دستکاری های بیشتر را حذف کرده است.این سیستم این امکان را فراهم می کند که شما با فشردن یک دکمه روی ریموت کنترل، ارتفاع خودرو را افزایش یا کاهش دهید.با این حال نصب این سیستم روی خودرو هایی با طراحی قدیمی،مثل اکثر خودرو های مرسوم آفرود در ایران همچنان جای بحث و بازنگری دارد.

مطالعه تاریخچه آفرود پیشنهاد می‌شود.

افزایش ارتفاع با بلوک‌های لاستیکی یا پلی اورتان (تعویض منجید ها )

برای بالا بردن سیستم تعلیق ماشین می‌توانید از بلوک‌های پلی اورتان یا پلاستیکی استفاده کنید. این بلوک‌ها بین اتاق و شاسی خودرو فاصله ایجاد می‌کنند ،معمولا در خودرو های با عمر بالا این منجید ها یا بلوک های لاستیکی در اثر سایش تضعیف شده یا از بین میروند؛که این خود باعث تماس مستقیم اتاق با شاسی شده و ضمن افزایش سر و صدا و انتقال ضربه،به اندازه چند سانتی متر از ارتفاع خودرو نیز می کاهد؛با این حال استفاده از منجید های جدید و بلند تر ضمن اینکه ساده ترین و کم هزینه ترین راه برای افزایش جزئی در ارتفاع خودروست، هیچ لطمه‌ محسوسی به کنترل ماشین و تعادل آن وارد نمی‌کنند؛ همچنین در عین حال که سیستم تعلیق بر جای خود باقی می ماند اتاق خودرو به طور کاملا یکسان و یکپارچه کمی بالاتر قرار گرفته و به ارتفاع خودرو می افزاید.

در این روش نیز همانند روش های بالا همچنان ارتفاع کُرپی و دیفرانسیل ها تغییری نکرده و علاوه بر آنها تغییر خاصی در زاویه ورود و خروج خودرو در جلو و عقب تغییری نمی کند چون محل نصب سپر ها روی شاسی بوده و در این روش ارتفاع شاسی تغییری نخواهد کرد.

افزایش ارتفاع فنر لول برای بالا بردن سیستم تعلیق

تغییر ارتفاع فنر ها در خودروهایی که مجهز به فنر لول هستند و یا گذار از سیستم فنر تخت به فنر لول در خودرو های قدیمی،یک راه جدید،پر هزینه و گاهی مخاطره آمیز است.از آنجا که تغییر فنر بندی و تعلیق خودرو از حالت فنر شمش به فنر لول کار تخصصی و و نیازمند مهارت و تجربه بالاست؛اقدام ناشیانه به این امر می تواند منجر به عواقب جبران نپذیری در زمینه تعادل خودرو گردد.با این حال به این دلیل که سیستم فنر لول به روز تر و بهینه تر از سیستم فنر تخت طراحی گردیده،در صورت اجرای اصولی و انتخاب فنری با ضریب کشش و فشردگی مناسب می تواند تجربه بهتری از،تعادل،نرمی و راحتی را مجموعا به ارمغان آورد.

 

تغییر جایگذاری فنر

روش های افزایش ارتفاع خودرو

پرهزینه،پرخطر و غیرقانونی؛سه کلمه ای که توصیف کننده دقیق این روش است.تغییر جایگذاری فنر که معمولا با انتقال آن از زیر دیفرانسیل به بالای آن و در اصطلاح عموم “فنر روی دف” شناخته میشود،راهی است که علاوه بر تاثر گذاری سوء بر تعادل و هندلینگ خودرو ،یک عمل غیر قانونی بوده و مطابق قوانین راهنمایی و رانندگی احتمال توقیف خودرو ، ممانعت از تعویض پلاک و صدور جریمه زا در پی خواهد داشت.بنابراین این روش که عملا دستبرد سنگینی به طراحی مهندسی شده خودروست نه تنها پیشنهاد نمی شود بلکه از لحاظ علمی و تجربی کاملا مردود است.

افزایش قطر رینگ و لاستیک

تنها روشی که به معنای واقعی کلمه ارتفاع خودرو شما را افزایش می دهد،تغییر سایز رینگ و یا لاستیک خودرو شماست.بزرگتر شدن چرخ ها می تواند علاوه بر بالابردن اتاق و شاسی ،ارتفاع کُرپی ها و دیفرانسیل را نیز از سطح زمین افزایش داده و احتمال برخورد و سایش با عوارض احتمالی را کاهش می دهد.با این حال باید توجه داشت که افزایش قطر رینگ و لاستیک نیز بی عیب نبوده و می تواند علاوه بر افزایش استهلاک،بر کاهش شتاب خورو و توان موتور و همچنین افزایش مصرف سوخت تاثیر بگذارد.

یکی از بهترین مراجع برای ارزیابی چرخها و لاستیک ها را با یک کلیک ببینید.

در نهایت بی شک طراحی اولیه خودرو با ارتفاع ،سیستم تعلیق و سایز لاستیک مناسب ؛قطعا بهینه ترین حالت خودرو است،با این حال اگر به دلیل مصارف خاص یا عبور از مسیر های پر چالش قصد ایجاد تغغیر در سیستم تعلیق و ارتفاع خودرو خود را داشتید،قبل از هر کاری.،حتما از مشاوره های تخصصی و مجرب استفاده نمایید.و کار از ما به عنوان مرجع افرودی کشور با مشاوره رایگان در سطوح متفاوت از انتخاب برند های کیت تعلیق تا استراتژی مناسب برای هدف نهایی شما در کنار شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان
خرید و فروش خودرو آفرودی