کار ازما

معرفی بهترین مناطق برای آفرود در ایران

معرفی بهترین مناطق برای آفرود در ایران

چکیده هایی از این اخبار

اولین سوالی که ممکن است برای افرادی که با آفرود آشنایی ندارند پیش آید این است که آفرود چیست؟ آفرود سواری به رانندگی خارج از جاده گفته می‌شود که با خودروهای جفت دیفرانسیلی در مسیرهای ناهموار انجام می‌شود. سرگرمی‌پرهیجان که شرایط امنیتی خاص می‌خواهد. اگر شما هم از علاقه‌مندان آفرود هستید با ما تا انتهای این مقاله همراه بمانید تا با بهترین مناطق برای آفرود در ایران آشنا شود.

آنچه در خصوص مناطق برای آفرود باید بدانید

مناطق برای آفرود باید از شرایط ویژه‌ای برخوردار باشند تا یک رانندگی پر هیجان، مفرح و بدون خطر صورت بگیرد. بهترین مکان برای آفرود سواری مناطق جنگلی، مسیر پارک‌ها، مجتمع‌های تفریحی، پارک‌ها با تپه‌های شنی مرجانی، مسیر رودخانه‌ها و صحراها می‌باشد. در مناطق آفرودی باید رعایت جاده استاندارد صورت بگیرد و مسیر دارای نقشه باشد. نقشه مسیر باید دقیق بوده و مسیرهای خارج از جاده را به خوبی نشان دهد. بنابراین تامین موارد ایمنی و تجهیزات آفرود و تجهیزات جانبی برای خودروها ضروریست. جنگل‌ها که اصلی ترین بخش رانندگی خارج از جاده محسوب می‌شوند، باید دارای تابلو راهنمای جاده در طول مسیر باشند. همچنین آشنایی با مسیرها و مدیریت اوضاع در مناطق آفرودی بر روی تابلوها ذکر شده باشد. کاتالوگ راهنمای نقشه در شروع حرکت باید به رانندگان ارائه شود.

خرید خودرو آفرودی جیپ با بهترین قیمت و کیفیت ممکن!

مناطق برای آفرود باید موقعیت‌هایی که سبب خارج شدن ناگهانی خودرو در شرایط نامتعادل هوا می‌شود را به رانندگان اطلاع رسانی کنند. رانندگان تنها به آفرود سواری نروند بلکه در مسیرهای مشخص شده رانندگی کنند. با وجود اینکه خوردروهای آفرودی لاستیک‌های ناهموار برای مکان‌های مختلف داشته و از سطح زمین فاصله بیشتری دارند اما رانندگی در این مسیرها باید با توجه به میزان مهارت رانندگان صورت بگیرد. اگر مسافر مناطق دشت‌های وسیع با سراشیبی‌های تند بوده باشید، می‌دانید که اغلب این مسیرها پرش، پیچ و شیب تند دارند که منجر به افزایش سرعت خودرو در دست اندازها می‌شود. بنابراین در منطقه گل و لای به یکباره ترمز نگیرید چرا که موجب فرو رفتن خودرو می‌شود. در مناطق ماسه‌ای با دنده عقب حرکت کنید تا خودرو دچار سرنگونی نشود و در مسیر حرکت خودروهای قبلی حرکت نکنید. جوانب ایمنی را در نظر بگیرید.

 آفرود در جنگل

آفرود در جنگل نیازمند شناخت مسیر است. مسیرهای آفرودی باید نمادهایی برای نشان دادن تردد مجاز وسیله نقلیه داشته باشند. عدم اطلاع از شیارها، خندق‌ها و سیم‌ها در جاده جنگلی خطرناک است. بنابراین نیاز به کیت کمک‌های اولیه، اورژانس و تلفن همراه در جنگل احساس می‌شود. رودخانه‌ها و آبشارها مانعی برای رانندگی خارج از جاده محسوب می‌شوند.

جنگل نوردی با آفرود

حال اگر به دنبال هیجان بیشتری از تفریح هستید، نقشه جنگل را قبل از هر چیزی مورد بررسی قرار دهید. در ساعات خلوت روز از رانندگی آفرودی خود لذت ببرید. چراغ‌های هشدار، استارت و دوربین‌ها ی خودرو آفرودی را چک کنید. با توجه به اینکه خودروهای آفرودی بدنه محکمی‌دارند اما ساختار فیزیکی خودرو قبل از هر چیزی باید مورد بررسی قرار گیرد. افرادی که مسیرهای جنگلی را برای آفرود انتخاب می‌کنند ملزم به دریافت مجوز برای رانندگی در این مسیرها خواهند بود. با توجه به اینکه پوشش گیاهی جنگل دید رانندگان را محدود می‌کند، مراقب بارندگی منطقه و پلچک‌ها باشید.

آفرود سواری در گیلان

مطلوب‌ترین مناطق جنگلی برای آفرود سواری جنگل‌های استان گیلان هستند، چون آب و هوای مطبوع و خاک نرمی‌ دارند. مناطق ییلاقی دامنه کوه که مجهز به تجهیزات ایمنی،کمپینگ و استراحتگاه برای گردشگران باشند، مناسب آفرود سواری هستند. درفک گیلان یکی از این مناطق است. جاذبه‌های طبیعی مثل یخچال‌های طبیعی دیدنی از نقاط قوت مناطق آفرودی در جنگل محسوب می‌شوند. جنگل‌های انبوه که استخر طبیعی و دشت‌های وسیع و تپه‌های تماشایی دارند، از لذتبخش ترین مکان‌های تفریحی برای آفرود سواری خواهند بود. اما ارتفاعات جنگلی چشم انداز زیبایی برای هیجانات آفرود سوار بوجود می‌آورد. مسیرهایی که طبیعتی بکر دارند و از آلودگی هوا به دور می‌باشند، مثل ییلاق مازیچال استان مازندران که آب و هوای همیشه بهاری دارد.

با قوانین مسابقات جهانی رالی و معروف‌ترین آن‌ها آشنا شوید.

بهترین مناطق برای آفرود در اطراف تهران

افراد زیادی در تهران وجود دارند که علاقه زیادی به آفرود سواری دارند. امروزه مکان‌ها و مسیرهای زیادی برای آفرود تهران ایجاد شده است که نیاز افراد را برای آفرود سواری هیجان انگیز رفع می‌کند و دیگر نیاز نیست که برای آفرود سواری به شهرهای دورتر و مسیرهای طولانی سفر کنند.

خرید خودرو آفرودی به صورت قسطی با شرایط عالی

رودهن

تهران مناطق آفرودی زیادی در اطراف خود دارد. رودهن یکی از این مناطق است. در رودهن جاده‌های کوهستانی پر پیچ و بدون خط کشی آفرودی زیاد است و مسابقات آفرودی در سطح خوبی برگزار می‌شود. به خاطر مسافت نزدیک رودهن به تهران محیط مناسبی برای تفریحات آفرودی به شمار می‌رود. آب و هوای سرد و کوهستانی، بارش برف زیاد، مدیریت زباله و کمپ‌ها در منطقه باعث توجه بیشتر گردشگران برای آفرود سواری در این مکان خواهد بود. اما شاید بهترین منطقه ای که در اطراف تهران فضای آفرودی مناسب دارد، منطقه روردآورد باشد. رودآورد مربی و رانندگان حرفه ای برای آموزش آفرود سواران دارد و خودروهای کرایه ای به متقاضیان ارائه می‌کند. اماتورها می‌توانند آموزش ببینند. آفرود در اطراف تهران آن هم در مکان‌های صخره ای و صعب العبور منطقه سرگرمی‌فوق العاده ای فراهم می‌آورد. به این دلیل نیاز به مهارت زیاد دارد.

پارک جنگلی لتمال کن

پارک جنگلی لتمال کن از دیگر مناطق اطراف تهران برای آفرود سواری محسوب می‌شود. لتمال کن منحنی و شانه‌های سنگفرش نشده زیادی دارد که خطر تصادفات را زیاد می‌کند. ممکن است برخی از مسیرهای  منطقه به صورت فصلی بسته شوند تا اثرات یخ زدگی از بین برود و برف‌ها آب شوند. بنابراین تعداد مسیرهای آفرودی در این منطقه کاهش پیدا می‌کند.

مکان برای افرود تهران

پارک لار

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، برخی از مسیرهای چارک لتمال کن به صورت فصلی بسته می‌شوند اما نگران نباشید پارک ملی لار در اطراف تهران است. در پارک لار ارتفاعات فوقانی باعث بارش برف و باران می‌شود و گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری فراوان است. بنابراین با ویژگی‌هایی که پارک دارد تفریح مناسبی برای آفرود سواری به حساب می‌آید. فقط آب آشامیدنی همراه خود داشته باشید.

در زمان خرید خودرو آفرودی پاترول چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

روستای پراچان طالقان

در نهایت یکی از سرسبزترین مسیرهای آفرودی روستای پراچان طالقان در اطراف تهران است که شرایط بسیار مناسبی برای آفرود در فصل بهار و تابستان دارد.

بهترین مکان آفرودی در ایران

بهترین مناطق برای آفرود در ایران مناطقی هستند که مسیرهای پر هیجان، سخت، تله شنی و تخته سنگی داشته باشند. مسیرهای مناطق کویری از این قبیل موارد به شمار می‌روند.

کویر مرنجاب

استان چهارمحال بختیاری در جنوب غربی ایران دارای بهترین مسیر رانندگی زمستانی آفرودی است. آفرود در برف از تفریحات سرگرم کننده لذت بخش و مفرح به شمار می‌رود. پارک‌های ملی مناطق کویری و جنگلی هم مکانی مناسب برای آفرود سواری خواهند بود. کویر مرنجاب در نزدیکی دریاچه حوض سلطان، مسیر آفرودی خوبی دارد. ارتفاع متوسط مرنجاب از سطح دریا، عدم وجود گاز، دود سمی، آلودگی صوتی در منطقه و ارائه خدمات درمانی از امتیازات این جاده آفرودی به شمار می‌رود.

کویر قم

جاده آفرودی کویر قم به خاطر راه صعود به قله برف انبار، دریاچه نمک و منطقه نمکزار پرطرفدار است. یک جاده نمکی مسطح از خاک و کلوخ که در آن پایگاه هلال احمر و شهرداری مقرر شده است. امکانات تفریحی لذت رانندگی با آفرود را دو چندان می‌کند.

بیشتر بخوانیم: مفهوم و انواع تیونینگ تاک چیست؟

کلام آخر و معرفی چند منطقه مناسب آفرودی

مناظر بیابانی کویر ریگ زرین به خاطر بارش کم، شن ریزه‌های روان و پوشش گیاهی ناچیز بهترین مناطق برای آفرود سواری خواهد بود. همینطور جاده آفرودی کویر لوت به دلیل مطلوب بودن آب و هوای منطقه در فصل زمستان و پاییز مناسب آفرود سواری است. خشکی مخازن آب زیرزمینی و دمای شدید این مسیر در تابستان منطقه را با کمبود آب مواجه می‌کند به همین دلیل تابستان مناسبی ندارد. جواهر دشت گیلان و کویر ورزنه اصفهان که هوای سرد دارند، بیشترین توجه را برای آفرود سواری دارند. استفاده از موتور سیکلت آفرود و سافاری در این منطقه هم انتخاب‌های خوبی برای آفرود خواهد بود. اما کویری دیدنی و البته پرطرفدار بافق یزد هم امکانات مناسبی برای گردشگران دارد. همچنین شتر سواری، رصد ستارگان، اجرای موسیقی زنده و گشت با موتور 4 چرخ که از مزیت‌های مهم منطقه کاراکال به شمار می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان
خرید و فروش خودرو آفرودی