آشنایی با مسابقات رالی و قوانین آن

آشنایی با مسابقات رالی و قوانین آن

چکیده هایی از این اخبار

مسابقات خودرویی در سراسر جهان، از جمله فعالیت‌های ورزشی هستند که طرفداران زیادی دارند و توسط شرکت‌های بزرگ خودروسازی با جدیت تمام دنبال می‌شوند. برای این مسابقات، سرمایه‌گذاری‌های فراوانی توسط کمپانی‌های مختلف انجام می‌شود و علاقمندان بسیاری نیز این مسابقات را دنبال می‌کنند. در بین انواع مختلف مسابقات خودرویی در جهان، مسابقات رالی از پرطرفدارترین آن‌ها به شمار می‌آیند. این مسابقات که در کشورهای مختلف انجام می‌شوند، طرفداران بسیاری داشته و قوانین و دسته‌بندی‌های مختلفی دارند. در این مقاله می‌خواهیم شما را با این مسابقات آشنا کرده و به بررسی قوانین آن بپردازیم.

مسابقات رالی چگونه مسابقاتی هستند؟

مسابقات رالی، دسته‌ای از مسابقات خودرویی در جهان هستند که در کشورهای مختلف برگزار می‌شوند. یکی از نقاط تمایز این مسابقات با مسابقاتی همچون فرمول یک، در این است که برای این نوع از مسابقات، خودروی خاصی طراحی نشده است. به جای آن از خودروهای جاده‌ای و آفرودی عادی برای مسابقات استفاده می‌شود. البته استفاده از این خودروها به گونه‌ای نیست که بدون هیچ تغییر خاصی بتوان از آن‌ها استفاده کرد.

نکاتی که هنگام خرید خودرو آفرودی باید به آن توجه کرد.

خودروهای استفاده شده در مسابقات رالی، باید برخی استانداردهای لازم برای شرکت در این مسابقات را داشته باشند. بدین منظور ممکن است که برخی تغییرات نیز بر روی خودروها انجام شود. مسابقات رالی را در کشور خودمان نیز داریم. همه ساله چندین دوره مسابقات رالی در سطح کشور برگزار می‌شود که تیم‌های مختلفی در آن شرکت کرده و به رقابت می‌پردازند.

آفرودیو مرجع تخصصی خودروهای آفرودی روز دنیا.

انواع مسابقات رالی

مسابقات رالی به طور کلی، به دو دسته مسابقات جاده‌ای و مسابقات آفرودی تقسیم بندی می‌شوند.

رالی جاده ای

مسابقات جاده‌ای، معمولاً با طیف وسیعی از خودروهای جاده‌ای برگزار می‌شوند. حتی در برخی از مسابقات رالی جاده‌ای، با خودروهای سوپراسپرت و گران قیمت حاضر می‌شوند که این کار معمولا توسط صاحبان این خودروها انجام می‌شود. رالی‌های آفرودی نیز طرفداران خاص خودشان را دارند و در آن‌ها از خودروهای ۴×۴ استفاده می‌شود. البته حالت ترکیبی نیز در برخی از رالی‌ها وجود دارند و در آن‌ها رانندگان باید در مسیرهای جاده‌ای و آفرودی با یکدیگر به رقابت بپردازند.

آشنایی بیشتر با مفهوم و انواع تیونینگ تاک

قوانین مسابقات رالی جهانی

رالی، یک مسابقه مرحله ای است. هر یک از سه روز، مسابقه به چندین مرحله ویژه تقسیم می‌شود که تنها قسمت های آخر هفته هستند که زمان بندی شده اند. طول هر مرحله معمولاً بین 10 تا 50 کیلومتر است و کل مسابقه در مجموع حدود 350 کیلومتر را پوشش می‌دهد.

هر رالی، دارای مراحل متعددی است که برخی از آن‌ها اهمیت بیشتری دارند. مراحل فوق‌العاده ویژه، معمولاً کوتاه هستند و موقعیت های بسیار تماشایی ایجاد می‌کنند. در پایان، پنج نفر از سریع‌ترین راننده ها در سراسر مراحل به عنوان قهرمانان مسابقه معرفی می‌شوند.

برنده مسابقات رالی راننده ای است که سریع ترین زمان کل را در تمام مراحل داشته باشد. سپس بر اساس موقعیت پایانی خود در رالی به هر راننده امتیاز داده می‌شود: 25 امتیاز برای برنده، 18 به مقام دوم، 15 به سوم داده می‌شود.

درباره ویژگی‌ها و انواع موتور سیکلت آفرود بیشتر بدانیم.

میانگین سرعت 124.73 کیلومتر در ساعت در سال 2015 توسط Jari-Matti Latvala در فنلاند ثبت شد. در طول این رالی، او در چندین نوبت به سرعت 200 کیلومتر در ساعت رسید که بسیار چشمگیر بود. در حالی که این سرعت ممکن است بسیار کمتر از سرعتی باشد که معمولاً در فرمول یک به دست می‌آید، رانندگان WRC باید در پیچ‌های تند جاده‌های باریک و روی سطوحی که از آسفالت و سنگ‌ریزه گرفته تا حتی برف را شامل می‌شود، حرکت کنند.

از سال 2017، خودروهای WRC دارای موتورهای 1.6 لیتری هستند که حدود 380 اسب بخار قدرت تولید می‌کنند. این قدرت، بسیار زیاد است. بسیاری از خودروهای WRC برای چندین دهه 315 اسب بخار قدرت داشتند.

 

مسابقات رالی جهانی

خودرو مناسب رالی

مسابقات رالی، ورزش خطرناکی است و خودروهای شرکت کننده باید استاندارد های خاصی را رعایت کنند. برای شرکت در این مسابقات، به رول کیج، سیستم تعلیق ارتقا یافته و ترمزهای بهتری نیاز خواهید داشت. در ادامه با ویژگی های ماشین های رالی آشنا می‌شوید:

  • رول کیج: خودروهای رالی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بسیار قوی هستند و می‌توانند فشار زیادی را حین مسابقه تحمل کنند. آن‌ها معمولا دارای یک رول کیج هستند که به محافظت از راننده و سرنشینان کمک می‌کند.
  • سیستم تعلیق ارتقا یافته: ماشین‌های رالی معمولاً به سیستم‌های تعلیق ارتقا یافته، مجهز می‌شوند که برای کنترل خودرو در ناهموارترین جاده‌ها طراحی شده‌اند. این سیستم ها، اغلب قادر به کنترل سرعت های بسیار بالا هستند و حتی می‌توانند از تغییر مسیرهای ناگهانی نیز گذر کنند.
  • ترمز قوی: اتومبیل های رالی، اغلب به برخی از بهترین سیستم های ترمز در جهان مجهز هستند. این امر به این دلیل است که آن‌ها اغلب برای مسابقه در زمین های ناهموار کوهستانی استفاده می‌شوند و باید بتوانند به سرعت متوقف شوند.
  • قطعات محکم: ماشین های رالی، اغلب از مواد قوی تر و بادوام تر از ماشین های معمولی ساخته می‌شوند. این امر به منظور تحمل شرایط سختی است که اغلب در آن‌ها استفاده می‌شود.
  • لاستیک های مخصوص رالی: اتومبیل های رالی، اغلب به لاستیک های ارتقا یافته مجهز می‌شوند که برای مقاومت در برابر سایش و پارگی طراحی شده اند. این امر نیز به این دلیل است که آن‌ها اغلب در شرایط بسیار سخت استفاده می‌شوند که می‌تواند به لاستیک های معمولی آسیب برساند.

در زمان خرید خودرو آفرودی پاترول چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

معروف ترین مسابقات رالی در جهان

در اینجا شما را با مشهورترین مسابقات رالی در جهان آشنا می‌کنیم.

مسابقات Gold Rush Rally

رالی گلد راش، مجلل‌ترین رالی جهان بوده و بیش از یک دهه است که خودروهای گران قیمت را به دیدنی‌ترین شهرها و مسیرها می‌آورد. این رالی یک مسابقه پرحادثه است که در آن تصادفات خودرویی، بسیار اتفاق می‌افتد. این رویداد، ده روز طول می‌کشد و هزینه شرکت در آن 20000 دلار است. مسابقه در کالیفرنیا شروع می‌شود و از اورگان، واشنگتن، وایومینگ و یوتا می‌گذرد و در لاس وگاس به پایان می‌رسد.

مسابقات رالی داکار

رالی داکار باید مشهورترین رالی با مسافت طولانی در جهان باشد. در اصل، این مسابقه از پاریس تا داکار در سنگال اجرا می‌شد و بیشتر مسیر از شرایط سخت صحرا می‌گذرد. در سال‌های اخیر به دلیل نگرانی‌های امنیتی در موریتانی سواحل غربی آفریقا، این مسابقه به نقاط دیگری در جهان منتقل شد. آمریکای جنوبی از سال 2009 تا 2019 میزبان مسابقات رالی داکار بود و از سال 2020 این رویداد در عربستان سعودی برگزار می‌شود.

آشنایی بیشتر با آفرود و انواع خودرو آفرودی

مسابقات Rally North America

رالی آمریکای شمالی، در سال 2009 تشکیل شد تا علاقه مندان به خودرو را از سراسر ایالات متحده و کانادا گرد هم آورد. تمام پول جمع آوری شده توسط تیم های رالی به یک موسسه خیریه شایسته تعلق می‌گیرد. این مسابقه به مدت چهار روز ادامه دارد و شرکت کنندگان نمی‌دانند که مسابقه آن‌ها را در هر روز، به کجا خواهد برد. برخلاف رالی Gumball، همه شرکت کنندگان موظف به رعایت قوانین جاده ای هستند. جریمه سرعت، باعث رد صلاحیت مستقیم راننده می‌شود.

مسابقات رالی سرعت

مسابقات سافاری WRC

از بین تمام رویدادهای فهرست WRC، رالی سافاری که در کنیا برگزار می‌شود، یکی از سخت‌ترین رویدادها است. رانندگان باید در مجموع 18 مرحله از جاده های خاکی ناهموار را طی کنند و از میان بوته ها، جنگل ها و دشت ها عبور کنند. هر چند وقت یکبار، حیوانات حیات وحش در مسیر قرار می‌گیرند و برای دور شدن از حیوانات، خودرو با یک هلیکوپتر جا به جا می‌شود.

خرید خودرو آفرودی جیپ با بهترین قیمت ممکن!

مسابقات Gumball 3000

هر علاقه مند به خودرویی حتماً در مورد رالی معروف سوپراسپرت Gumball 3000 شنیده است. این رویدادی است که در آن رانندگان در یک هفته 3000 مایل معادل 4800 کیلومتر رانندگی می‌کنند. برای ورود به رالی، علاوه بر بلیط سواری، بنزین و سرعت غیرمجاز، باید ۷۵ هزار دلار بپردازید.

رالی در ایران

همه ساله در کشور ما هم چندین مسابقه رالی برگزار می‌شود که این مسابقات به صورت جاده‌ای آفرودی یا ترکیبی هستند. فدراسیون اتومبیلرانی ایران، معمولا برگزار کننده این مسابقات است و مسابقات معمولاً با حمایت اسپانسرهای مختلف برگزار می‌شود.

مکان‌های مناسب برای آفرود چیست ؟

رالی بانوان

رالی بانوان نیز یکی از دسته‌های اختصاصی مسابقات رالی در کشور است که در زمان‌های خاصی از سال، برای بانوان برگزار می‌شود. از جمله مهم‌ترین روزهای برگزاری این رالی می‌توان به روز زن اشاره کرد که این مسابقه در تهران و شهرهای دیگر برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان
خرید و فروش خودرو آفرودی