کار ازما

بهترین زمان برای تعویض قطعات خودرو

بهترین زمان برای تعویض قطعات خودرو

چکیده هایی از این اخبار

نگهداری و استفاده از خودرو فراتر از بنزین‌زدن و چک کردن روغن آن است. برای استفاده بهینه از اتومبیل و جلوگیری از خطرات احتمالی لازم است بر اساس یک برنامه زمانبندی شده تعویض قطعات خودرو را انجام دهید. این موضوع در مورد خودروهای آفرود که در شرایط سخت‌تری کار می‌کنند اهمیت بیشتری دارد. ما در این‌جا بهترین زمان برای تعویض قطعات خودرو و هر آن‌چه لازم است درباره آن بدانید را گردآوری کرده‌ایم.

با ریمپ خودرو و تاثیرات آن بر بهبود عملکرد خودرو آشنا شوید.

زمان مناسب تعویض قطعات خودرو

زمان مناسب تعویض قطعات خودرو به تفکیک هر قطعه در قسمت زیر آورده شده است:

فیلتر روغن

توصیه‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد، اما برای اطمینان خاطر، بهتر است با هر بار تعویض روغن، فیلتر آن را هم تعویض نمایید. با گذشت زمان، فیلتر روغن بسیار کثیف می‌شود و اگر در زمان مناسب تعویض نگردد، در نهایت جریان روغن را به طور کامل مسدود می‌کند. با توجه به این‌که فیلترهای روغن نسبتاً ارزان هستند، تعویض آنها در فواصل زمانی کوتاه، چندان هزینه‌بر نیست.

خرید خودرو آفرودی جیپ رویاییتان تنها با یک کلیک

تعویض تسمه تایم

تسمه تایم، که به‌عنوان تسمه بادامک نیز شناخته می‌شود، بخشی از موتور است که چرخش میل بادامک و میل لنگ و باز و بسته‌شدن سوپاپ‌های موتور را هماهنگ می‌کند. اگر این قطعه به‌خوبی عمل نکند، ممکن است موتور آسیب ببیند. تشخیص این‌که چه زمانی باید تسمه تایم را تعویض کنید ممکن است سخت باشد؛ زیرا گاهی قبل از خرابی، هیچ نشانه‌ای از ساییدگی و پارگی وجود ندارد. بنابراین، بهتر است هر 60 هزار کیلومتر آن را عوض کنید.

فیلتر هوا

گرده یا فیلتر هوا، هوای وارد شده از طریق سیستم گرمایش یا تهویه مطبوع را تمیز می‌کند و هرگونه گرد و غبار، گرده و مانند آن را از بین می‌برد. بهتر است هر 24000 کیلومتر آن را عوض کنید. البته اگر در یک منطقه مسکونی با ترافیک و آلودگی زیاد رانندگی می‌کنید، ممکن است نیاز باشد فیلتر هوا را با تناوب بیشتری تعویض کنید.

خرید خودرو آفرودی به صورت قسطی با شرایط عالی

فیلتر سوخت

فیلتر بنزین آلاینده‌هایی مانند کثیفی و زنگ‌زدگی را از سوخت پاک می‌کند و سوخت تمیز را وارد موتور می‌نماید.

اگر خودرو به سختی روشن می‌شود، زمان آن رسیده است که فیلتر خود را بررسی کنید. یک فیلتر جدید به خودرو جان تازه‌ای می‌دهد و راندمان کاری آنر ا افزایش می‌دهد. در گذشته که سوخت‌ها چندان تمیز نبودند، هر 30 تا 60 هزار کیلومتر یکبار باید فیلتر سوخت تعویض می‌شد، اما در حال حاضر تعویض این فیلتر پس از صد هزار کیلومتر نیز بلامانع است.

تعویض فیلتر سوخت

 

تیغه‌ های برف پاک‌ کن

بهتر است هر سال دو بار و یا حداقل یک‌بار تیغه‌های برف پاک‌کن خود را عوض کنید. علائمی مانند صدای جیر‌جیر یا باقی‌ماندن لکه‌ها از علائمی هستند که نشان می‌دهد تیغه‌ها نیاز به تعویض دارند.

روغن موتور

اگرچه در مورد زمان مناسب برای تعویض روغن ماشین اختلافاتی وجود دارد، اما معمولا توصیه می‌شود که هر 5000 کیلومتر یا هر سه ماه یکبار روغن را تعویض کنید. عوض نکردن روغن موتور می‌تواند با کاهش روانکاری چرخ‌دنده‌ها و خنک کاری ماشین به مشکلات جدی مانند یاتاقان زدن  منجر گردد. به سر‌و‌صدا افتادن موتور و کاهش شتاب ماشین می‌تواند نشانه‌ای از عملکرد نامناسب روغن باشد.

مفهوم کلی تیونینگ خودرو چیست؟

لنت‌ ترمز

خوشبختانه، لنت‌های ترمز قبل از تمام شدن، صدای خود را به گوش شما می‌رسانند. آنها هنگام ترمز‌کردن صدا می‌کنند و به این وسیله نشان می‌دهند که زمان تعویض آن فرا‌رسیده است. زمان تعویض این قطعه بستگی زیادی به شیوه و میزان رانندگی شما دارد. هرچقدر بیشتر ترمز بگیرید، لنت‌ها زودتر تمام می‌شوند. اما به طور معمول، هر 40000 تا 50000 کیلومتر، لنت‌ها به صدا می‌افتند.

ضد‌ یخ

ضد‌یخ خودرو برای دفع موثر گرما لازم است و در صورتی که تعویض نگردد می‌تواند سبب خوردگی رادیاتور و پر‌شدن آن از رسوبات گردد.

به طور معمول، توصیه می‌شود سالی یک‌بار ضد‌یخ خود را تعویض کنید. با این حال، ضد‌یخ‌های عالی عمر بیشتری دارند و گاهی تا 3 سال دوام می‌آورند. توصیه‌ای که بر اساس کیلومتر ارائه می‌شود نیز 80000 کیلومتر است. به عبارت دیگر، لازم است پس از طی این مسیر به تعویض ضدیخ خود اقدام کنید.

در زمان خرید خودرو آفرودی پاترول چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

روغن هیدرولیک

این روغن برای نرم کار‌کردن فرمان استفاده می‌شود. به طور کلی، زمان مشخصی برای تعویض این روغن وجود ندارد. تغییر رنگ روغن، ایجاد کف و بوی سوختگی از جمله نشانه‌هایی هستند که زمان تعویض را نشان می‌دهند. با این حال، گفته می‌شود که این سیال باید پس از 120 هزار کیلومتر به طور کامل عوض شود.

شمع

شمع در سرسیلندر خودرو قرار‌گرفته و جریان الکتریکی را از سیستم احتراق به محفظه احتراق موتور می‌رساند. شمع نامناسب می‌تواند هنگام استارت زدن و یا راندن خودرو سبب احتراق ناقص سوخت، کاهش راندمان و تولید آلاینده‌ها شود.

تعویض شمع خودرو

خوشبختانه شمع‌ها قبل از نیاز به تعویض، زمان زیادی را کار می‌کنند. تقریبا لازم است هر 50000 کیلومتر یک‌بار آنها را تعویض نمایید. با این حال، زمان ذکر‌شده حدودی است و بسته به شرایط شمع می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان یک قانون کلی اگر مکانیک تشخیص دهد که شمع شما بیش از حد کهنه است و یا به درستی عمل نمی‌کند، باید آن را تعویض کنید.

 

تعویض قطعات خودرو آفرود

تعویض قطعات خودرو آفرود، نسبت به تعویض قطعات خودرو معمولی اهمیت بیشتری دارد. این خودروها در شرایط سختی کار می‌کنند و قطعات یا مایعات فرسوده می‌تواند تا حد زیادی از کارکرد بهینه آنها کاسته و یا با خرابی زودهنگام، مسافرت شما را مختل کنند.

منظور از آفرود چیست و مکان‌های مناسب برای انجام آفرود چه مکان‌هایی هستند؟

علاوه بر مواردی که در قسمت بالا ذکر شد، ممکن است لازم باشد لاستیک‌ها و کمک‌فنرهای خودروهای آفرود را در فواصل زمانی کوتاه‌تری نسبت به خودروهای معمول تعویض نمایید. البته قطعات این خودروها با استحکام بیشتری ساخته می‌شوند. با این حال، ممکن است لازم باشد هر 4 تا 5 سال یک‌بار کمک فنرها را عوض کنید. در مورد زمان تعویض لاستیک، لازم است به نشانه‌های فرسودگی آن دقت کنید. صاف‌شدن لاستیک و از بین‌رفتن عاج‌ها نشانه‌ای است که زمان تعویض این قطعات را نشان می‌دهد.

درباره داستان‌ها و فراز و نشیب‌ها و تاریخچه تویوتا بیشتر بدانیم.

سخن آخر

لازم است برای استفاده بهینه از اتومبیل و کاهش خطر‌های احتمالی، تعویض قطعات خودرو بر اساس یک برنامه زمان‌بندی خاص انجام شود. این زمان‌بندی برای قطعات مختلف خودرو متفاوت است و بر اساس توصیه سازنده، شرایط کار و کیفیت قطعات می‌تواند متفاوت باشد. زمان تعویض قطعات خودرو معمولا بر اساس میزان پیماش و یا زمان مشخص می‌گردد. در نظر داشته‌باشید که اطلاعات ارائه شده در این مقاله بر اساس توصیه‌های رایج در مقالات است. برای اطمینان از تعویض قطعات خودرو در زمان مناسب، لازم است از یک مکانیک ماهر کمک بگیرید. این موضوع در مورد خودروهای آفرود که در شرایط سخت‌تری کار می‌کنند، بیشتر مطرح است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان
خرید و فروش خودرو آفرودی