آفرود در کردستان، یک ماجراجویی به یاد ماندنی

آفرود در کردستان، یک ماجراجویی به یاد ماندنی

چکیده هایی از این اخبار

کردستان سرزمین کوه‌ها و رودخانه‌ها، هر ساله یکی از مقاصد پرطرفدار آفرودسواران بوده و با مسیرهای چالش برانگیز خود افرادی را که به دنبال هیجان و لذت هستند به دامان خود فرامی‌خواند. اگر به دنبال تجربه یک سفر هیجان‌انگیز و ماجراجویانه هستید حتما سفر به این شهر زیبا را در برنامه‌های خود قرار دهید. در ادامه با معرفی مکان‌های آفرودی واقع در این استان، به شناخت بیشتری از آن می‌رسیم.

سایت آفرودیو مجله تخصصی و حرفه‌ای خرید خودرو آفرودی است که با ارائه ماشین‌های مجهز و متنوع در قالب فروش و اجاره، هم مسیر شما در سفر به مناطق دیدنی می‌باشد.

مریوان، بهشت کردستان

این شهر تاریخی در منطقه‌ای بسیار خوش آب‌و‌هوا از استان کردستان واقع شده‌است و مقصد گردشگری بسیاری از بازدیدکنندگان استان کردستان است. دریاچه زریبار که در غرب این شهر قرار گرفته بسیار مشهور است. اما برای آفرودسواران، تجربه‌ای لذت‌بخش در جایی دیگر نهفته است.

جایی بالاتر از روستای پیله و سیف‌ سفلی، جاده‌های خاکی که به دل جنگل‌های بلوط مریوان می‌روند، تجربه‌ای سخت اما دل‌انگیز برای رانندگان آفرودی به ارمغان می‌آورند. جاده‌های این منطقه، قدم به قدم ارتفاع بیشتری پیدا می‌کنند و چالش‌های سخت‌تری روبروی آفرودسواران می‌گذارند. برای دسترسی به جاده جنگل‌های بلوط مریوان، باید وارد داسیران قدیم شوید و سپس به سمت روستای پیله حرکت کنید.

 

آفرود در مریوان کردستان

 منطقه حفاظت شده بیجار

منطقه حفاظت‌شده بیجار از دهه 80 شمسی تحت حفاظت قرار گرفت، این منطقه ۳۱٬۷۶۹ هکتار مساحت دارد و از اولویت‌های سفرِ آفرودسوارانی است که به دنبال کشف و هم‌نشینی با طبیعت نیز هستند. این منطقه حفاظت‌شده علاوه بر بهره‌مندی از پوشش متنوع گیاهی و جانوری، جاده‌های دیدنی دارد و بسیار مناسب کمپینگ‌های پس از آفرود است.

برای رسیدن به این منطقه حفاظت‌شده، ابتدا باید به شهرستان بیجار بروید تا بعد از طی کردن 15 کیلومتر در جاده زنجان بیجار، این منطقه را پیدا کنید.

در صورت مجهز نبودن به خودروهای آفرود، می‌توانید با اجاره آفرود از سایت کار ازما به خودروی آفرودی دلخواه خود دسترسی داشته باشید. هم‌چنین با بهره‌گیری از خدمات تیونینگ تاک به تقویت عملکرد ماشین خود کمک کرده‌اید. همین مسئله در داشتن سفر آفرودی جذاب موثر است. 

کوه چهل چشمه، مکانی لذت‌ بخش برای آفرود

کوه چهل چشمه در شهرستان دیواندره قرار گرفته‌است. آبشارهای خروشان و مرتفع و رودهایی که از کوه منشا میگیرند، زیبایی خاصی به این کوه برفگیر بخشیدهاند. اگر دوست دارید در تابستان از گرمای هوا فرار کنید وخنکی هوا را تجربه کنید، حتما به چهل چشمه سر بزنید واز لذت خنکی آن سرشار شوید.

زیبایی‌های این کوه برای آفرودسواران، شامل رودخانه‌های خروشان و مسیرهای خاکی کوهستانی است که در کنار کمپینگ، می‌تواند لحظات بسیار خوشی را برای آفرودسواران خلق کند.

آفرود در کوه چهل چشمه

جاده هجیج اورامان

در میانه مسیر روستای اورامان تخت، یکی از زیباترین ومتفاوتترین جادههای کوهستانی ایران جا خوش کردهاست. جاده هجیج اورامان با پیچ‌و‌خم‌های خود، یکی ازمعروفترین جادههای کردستان به حساب میآید. پیچهایتند این جاده ۴۵ کیلومتری هرچه که بالاتر میرویدجذابتر میشود و وقتی به پایین و مسیری که طی کرده‌ایدنگاه میکنید، منظره‌ی زیبای جاده‌ی زیرپایتان شما راحیرت‌زده خواهد کرد.

برای دیدن این جاده‌ی کوهستانی زیبا، هم میتوانید ازمنطقه هجیج در کرمانشاه راه خودتان را آغاز کنید، هممیتوانید اورامان را مبدا خودتان قرار بدهید. در هرصورت تنها مسیری که این دو منطقه را بههم وصل میکند،جاده هجیج اورامان است.

 خرید پاترول یا قیمت روز.

آفرود در کوه آربابا

کوه آربابا که در جنوب شهر بانه قرار گرفته، به بام بانه مشهور است و با 2220 متر ارتفاع، از مقاصد همیشگی کوه‌نوردان و آفرودسواران است. جاده‌های پیچ‌در‌پیچِ این کوه که مسیر رسیدن به نوک کوه را برای رانندگان آفرودی بسیار لذت‌بخش و چالش‌برانگیز می‌کند، از لذت‌هایی است که حتما باید آن را بچشید. 

 منطقه حفاظت‌شده عبدالزراق

عبدالزراق یکی دیگر از مناطق حفاظت‌شده استان کردستان (سقز) است و با مساحت 43 هزار و 950 کیلومتر، از بزرگترین مناطق حفاظت‌شده غرب کشور است. این منطقه به بهره‌مندی از پوشش بی‌نظیر گیاهی و جانوری مشهور است و همواره از مقاصد طبیعت‌گردانی است که به دنبال یک تجربه کمپینگ دل‌انگیز در دل طبیعت می‌گردند. با حرکت در جاده سقز – دیواندره، می‌توانید خود را به این منطقه حفاظت‌شده برسانید.

 

منطقه حفاظت شده عیدالزراق

 چشمه باباگرگر

کردستان به این علت که میان کوه‌های سربه‌فلک‌کشیدهمحصور است، میزبان چشمه‌ها و آبشارهای زیادی است. یکی از مهم‌ترین چشمه‌های معدنی کردستان، چشمه باباگرگر است که به خاطر خواص متعدد معدنی‌اش معروف شده‌است. اما هدف ما از معرفی این چشمه در این مقاله، آشنایی با طبیعتِ بکری است که در اطراف این چشمه واقع شده. جاده‌های خاکی و دشت‌های بیابانیِ این منطقه به همراه دسترسی نسبتاً مناسب به امکانات رفاهی، باعث شده که باباگرگر حتی بدون نظر گرفتن چشمه، همواره از مقاصد آفرودسوارانی باشد که در استان کردستان به دنبال مکانی بیابانی برای آفرود می‌گردند.

دشت بیلو

باز هم مریوان و جاذبههای زیبای طبیعیاش! این بار به سراغ دشتی سرسبز به نام دشت بیلو می‌رویم که در ۱۵کیلومتری شهرستان مریوان قرار گرفته‌ و به خاطر پوششمتنوع و زیبای گیاهی‌‌اش به شهرت رسیده‌است. دشتبیلو محل زندگی لکلکهای بومی است و به همین خاطرشهرت زیادی بین مسافران و بازدیدکنندگان دارد. فضای سبز و بکر این منطقه و علفزارهای دیدنیِ آن، در کنار مسیرهای خاکی فتح‌شدنی، مقصدی جذاب برای آفرودسوارانی می‌سازد که به دنبال نظاره زیبایی‌های طبیعی هستند.

کوه پنجه علی

این کوه و محیط طبیعیِ بکر اطراف آن که در جنوب استان کردستان و امتداد جاده سقز قروه واقع شده، چشمان هر بازدیدکننده‌ای را به خود خیره می‌کند. این کوه در فصل‌های سرد سال شاهد بارش برف است و آدم را به یاد رشته‌کوه‌های سوئیس می‌اندازد و در تابستان چنان گرم می‌شود که بیابان‌های دست‌نخورده مصر را به یاد آدم می‌آورد. بازدید از کوه پنجه علی، برای هر طبیعت‌گرد و آفرودسوارِ این استان، از واجبات است.

جاده خاکی بانه به مریوان

این جاده که از سقز مریوان منشعب شده و به شهر بانه می‌رسد، درست مانند یک پیست آفرودی طبیعی است. سنگ خاکی و سنگ‌ریزه‌ای این جاده به اندازه کافی برای آفرودسواران مبتدی و حرفه‌ای چالش‌برانگیز است که آن‌ها از سفر به جاده‌های دیگر بی‌نیاز کند. برای رسیدن به این جاده، یا از شرقِ شهرِ بانه خارج شوید و یا از جاده سقز مریوان وارد آن شوید.

به طور خلاصه برای تجربه یک سفر دلچسب آفرود در دل طبیعت کردستان، لازم است با رعایت نکات سفر آفرود و قوانین آن، خود را به دست طبیعت و جذابیت‌های آن بسپارید. حتی اگر تجهیزات لازم را دارا نیستید اصلا جای نگرانی نیست.

قیمت ماشین جیپ جدید یا سایر ماشین‌های آفرودی در کار ازما، شما را به دنیایی از هیجان و ماجراجویی سوق می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان
خرید و فروش خودرو آفرودی