نکات قبل از سفر آفرود

نکات قبل از سفر آفرود

چکیده هایی از این اخبار

وقتی صحبت از سفر آفرود یا خارج از جاده می‌شود، برنامه‌ریزی برای سفر خود یک بخش‌ لذت‌بخش از مسافرت محسوب می‌شود. اما برای این‌که یک سفر خوب و بدون خطر داشته باشید، لازم است نکاتی را از قبل در نظر بگیرید. چک‌کردن قطعات‌ یدک ماشین و برنامه‌ریزی برای شرایط ناگوار در رانندگی آفرود دو عدد از مهمترین این نکات هستند.

مطالب مرتبط: هر آنچه نیاز است درباره تیونینگ تاک بدانید.

ما در این‌جا نکات قبل از سفر خارج جاده را بررسی می‌کنیم. پس با ما همراه باشید تا خود را برای یک سفر لذت‌بخش به خوبی آماده کنید.

چک‌ کردن قطعات یدک ماشین

اتومبیل شما مهم‌ترین چیزی است که در یک سفر خارج جاده‌ای دارید. پس باید از سلامت آن مطمئن شوید و برخی از قطعات یدکی را برای تعویض در شرایط اضطراری به همراه داشته باشد.

لاستیک یدک

لاستیک اتومبیل شما تنها جزئی از آن است که با زمین سخت تماس می‌گیرد. پس حتما باید لاستیک یدک به همراه داشته باشید. از آنجایی که معمولا لاستیک یدک را به همراه دارید، لازم است آن را چک کنید تا میزان باد آن به اندازه کافی بوده و آثاری از فرسودگی نداشته باشد.

وسایل تعویض چرخ

لاستیک یدک بدون وسایل تعویض چرخ کارکردی نخواهد داشت. برای تعویض چرخ لازم است حتما جک بالابر خودرو و آچار برای باز‌کردن پیچ‌های چرخ را در دسترس داشته باشید.

کمپرسور باد فندکی

این کمپرسور ساده و کوچک به شما کمک می‌کند تا اگر باد لاستیک کم شد، بدون نگرانی به اندازه کافی باد به آن بزنید.

 

تشخیص قطعات یدکی خودرو

کیت پنچر گیری

این کیت‌ها دارای وسایل مورد نیاز برای پنچرگیری خودرو هستند. دسته آچار آپارات، نخ پنچرگیری، نشانگر فشار باد، آچار آلن، گریس روان‌کننده و تمیز‌کننده برخی از قطعات موجود در این کیت‌ها هستند.

تسمه

این وسیله جای کمی را در خودرو اشغال می‌کند، اما هنگام گیرافتادن خودرو می‌تواند کمک زیادی به نجات آن بکند.

وافل برد

وافل برد، نردبان شن، سند لدر و یا سند پلیت وسیله‌ای که هنگام گیرکردن ماشین در گل و لای و برف به کمک شما آمده و ماشین را بیرون می‌کشد. وافل برد یک سطح محکم و با اصطکاک زیاد برای بیرون کشیدن ماشین ایجاد می‌کند.

خرید خودرو آفرودی با بهترین و مناسب‌ترین قیمت‌ها

وینچ

وینچ، قرقره‌ای است که سیم بکسل بر روی آن پیچیده‌شده و برای بیرون کشیدن ماشین از گل و لای و برف استفاده می‌شود. این وسیله به جلوی ماشین متصل‌شده و آن را بیرون می‌کشد

باربند

باربند به شما کمک می‌کند تا تجهیزات آفرود، تجهیزات کمپینگ و دیگر تجهیزات مورد نیاز خود را مدیریت کنید. از آنجا که وسایل زیادی در یک سفر آفرود به همراه خواهید داشت، یک باربند مناسب، می‌تواند کمک زیادی باشد.

چراغ آفرود

چراغ‌های آفرود پروژکتورهای خاصی هستند که بر روی سپر، باربند، پشت و طرفین خودرو نصب می‌شوند. لازم است قبل از سفر این چراغ‌ها را چک کنید و حتما چند چراغ یدک به همراه داشته باشید تا در صورت سوختن لامپ‌ها آن‌ها را جایگزین کنید.

گالن آب و بنزین

همه ماشین‌های آفرودی باید حتما گالن آب و بنزین همراه داشته باشند و برای جلوگیری از جذب حرارت، بهتر است جنس آ‌ن‌ها پلاستیک باشد.

زنجیر چرخ

حتی اگر احتمال بارش برف را در مقصد نمی‌دهید، حتما و در هر شرایطی زنجیر چرخ را به همراه ببرید.

رله فن، زغال دینام، تسمه دینام، باتری برخی دیگر از قطعات یدکی هستند که بهتر است همراه داشته باشید.

زنجیر چرخ خودرو

شرایط ناگوار در رانندگی آفرود

قطعات یدکی که در قسمت قبل ذکر شدند می‌توانند کمک زیادی در شرایط ناگوار باشند. با این حال، برنامه‌ریزی برای شرایط غیرمترقبه فقط شامل تجهیزات یدکی خودرو نیست.

 

کپسول آتش‌ نشانی

این وسیله حیات‌بخش به شما کمک می‌کند تا در شرایط اضطراری وسیله نقلیه و همراهان خود را نجات دهید. اگر از قبل این کپسول را دارید، لازم است شارژ آن را چک کنید تا منقضی نشده باشد.

خرید خودرو آفرودی جیپ رویاییتان از طریق کار ازما

جعبه کمک‌ های اولیه

این جعبه به شما کمک می‌کند تا در صورت بروز آسیب بدنی، کمک‌های اولیه را در دسترس داشته باشید. گاز استریل، باند، چسب زخم، مایع ضد‌عفونی‌کننده، داروهای ضد‌حساسیت و ضد‌حشرات از جمله تجهیزات موجود در این جعبه‌ها هستند.

چراغ مسافرتی

این چراغ‌ها می‌توانند در تاریکی و شرایطی که خودرو شما از کار‌افتاده است، کمک زیادی کنند.

GPS یا موبایل ماهواره‌ ای

GPS یا موبایل ماهواره‌ای به شما کمک می‌کند در شرایطی که گم شده‌اید و آنتنی نیز برای استفاده از تلفن همراه خود ندارد، راه را پیدا کرده و یا تقاضای کمک کنید.

کیسه خواب

اگرچه کیسه خواب لزوما یک وسیله برای شرایط ناگوار محسوب نمی‌شود، اما می‌تواند در محیط‌های سرد و وقتی وسایل گرمایشی شما دچار مشکل شدند نجات‌بخش باشد.

آب و غذا

حتما آب و غذا به میزان کافی همراه داشته باشید. غذاهایی با ماندگاری بالا مانند ماهی تن، کنسرو‌ها، نان خشک و بیسکویت می‌توانند در شرایط اضطراری نجات بخش باشند.

قبل از سفر آفرود چه چیزهایی را باید چک کرد؟

قبل از شروع سفر لازم است ماشین خود را به خوبی چک نمایید تا نیاز به استفاده از قطعات یدکی را به حداقل برسانید.

مطالب مرتبط: آفرود چیست و لوازم مورد نیاز آن چیست؟

 

چک‌ کردن تمام مایعات خودرو

خنک‌کننده، روغن، مایع شیشه شوی، روغن فرمان، روغن ترمز، ATF، دیفرانسیل‌ها و غیره همه باید چک شوند. مطمئن شوید که نشتی وجود ندارد.

چک‌ کردن لاستیک‌ ها

وضعیت لاستیک‌های خودرو را بررسی کنید. مطمئن شوید که همه آن‌ها فشار کافی دارند و فرسوده نیستند. همچنین، باید ببینید آیا آج لاستیک شما برای زمینی که بر روی آن رانندگی خواهید کرد مناسب است و یا نه.

چک‌ کردن خودرو

رسیدگی به کمک فنر

سلامت کمک فنرها را به طور کامل بررسی کنید و اگر فرسوده هستند آن‌ها را تعویض نمایید.

بهترین زمان برای تعویض قطعات خودرو چه زمانی است؟

به طور کلی، لازم است قبل از سفر آفرود وسیله نقلیه خود را به یک تعمیرگاه متخصص در زمینه ماشین‌های آفرود ببرید تا همه چیز را برای شما چک کنند.

سایر نکات قبل از سفر آفرود

برخی از نکات عمومی که باید قبل از سفر، آن‌ها را در نظر بگیرید به شرح زیر هستند:

  • حتما درباره مقصد و طول سفر خود به برخی از دوستان و آشنایان توضیحات کاملی را ارائه دهید تا در صورت بروز مشکل بتوانند به شما کمک کنند.
  • آب و هوای مقصد را چک کنید و تجهیزات مناسب با آن آب و هوا را همراه داشته باشید.
  • بنزین ماشین را به‌طور کامل پر کنید و با یک باک نصفه سفر را آغاز نکنید.
  • دستمال کاغذی به میزان کافی همراه ببرید.
  • اگر داروی خاصی استفاده می‌کنید، بیش از نیاز معمول خود آن را به همراه داشته باشید
  • اگر مقصد شما سرد است، لباس‌های گرم را فراموش نکنید.

سخن آخر

با داشتن یک ماشین خوب و تجهیزات کافی، سفر آفرود می‌تواند به یکی از لذت‌بخش‌ترین خاطرات زندگی هر فردی تبدیل گردد. اما رعایت‌نکردن نکات قبل از سفر آفرود می‌تواند تلخی و گاهی پشیمانی زیادی را به همراه بیاورد. برای یک سفر ایمن، حتما نکات این مقاله را در نظر گرفته و کاملا مجهز حرکت کنید و می‌توانید با مطالعه نکات سفر آفرود اوقات خوبی را هنگام سفر خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان
خرید و فروش خودرو آفرودی