معرفی مکان های دیدنی آفرود در آذربایجان غربی

معرفی مکان های دیدنی آفرود در آذربایجان غربی

چکیده هایی از این اخبار

استان آذربایجان غربی به کوه‌های سرسبز و مرتفع و مکان‌های تاریخی ارزشمند مشهور است و همواره در میان آفرودسواران و فعالین این حوزه دست‌ کم گرفته می‌شود؛ این استان با اینکه فاقد پیست آفرود سواری است، اما هنوز هم مقاصدی جذاب برای آفرود در دل طبیعتش دارد. در این مقاله به معرفی و بررسی 10 مکان دیدنی آفرود در آذربایجان غربی می‌پردازیم.

قبل از آغاز مطالعه این مقاله، فراموش نکنید که با آلوده نکردن طبیعت بکری که به آن سفر می‌کنید، زیبایی‌های آن را برای خود و نسل‌های بعد از خود حفظ خواهید کرد. با آفرودیو همراه باشید.

برای اطلاع از قیمت آفرود به این بخش مراجعه کنید.

تخت سلیمان مکانی زیبا برای آفرود در آذربایجان غربی

با سفر به جنوب شرقی آذربایجان غربی، به شهر تکاب، شهری با گنجینه‌های تاریخی می‌رسید. در ۴۵ کیلومتری تکاب یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری آذربایجان غربی، تخت سلیمان، قرار دارد. در واقع تخت سلیمان یک مجموعه تاریخی و مذهبی است که در آن دریاچه، آتشکده ذرگشنسب، معبد آناهیتا، زندان سلیمان، آبگرم تخت سلیمان، قلعه بلقیس، بنای چهار تاقی، تالار و کاخ شاهی وجود دارد و شما با سفر به این منطقه به مجموعه کاملی از عجایب تاریخی دست می‌یابید. دریاچه‌ای که در کنار این مجموعه واقع شده، به همراه طبیعت بکر اطراف این مجموعه تاریخی، سفر به این منطقه را تبدیل به یکی از مقاصد قابل‌توجه آفرودسواران کرده است. برای دسترسی به این مجموعه تاریخی، ابتدا باید به روستای نصرت آباد بروید و سپس به سمت تخت سلیمان حرکت کنید.

آفرود چیست و بهترین مناطق و مکان برای آفرود در خراسان شمالی کجاست؟

 

آفرود در تخت سلیمان

زندان سلیمان

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی تخت سلیمان، زندان سلیمان است که در واقع یک کوه با ارتفاع ۱۰۷ متر است که در آن گودالی به عمق ۸۰ متر وجود دارد. این گودال در اثر فعالیت‌های آتشفشانی شکل گرفته و به زندان سلیمان مشهور است. این مکان و محیط اطرافِ آن، به سبب وجود طبیعتی دست‌نخورده و بکر، همواره از انتخاب‌های آفرودسواران است. 

دریاچه دالامپر

دریاچه دالامپر که بر فراز کوهی با همین نام در جنوب غربی ارومیه واقع شده، از مقاصد همیشگی آفرودسواران و طبیعت‌گردان است. مسیرِ سفر به این دریاچه متشکل از جاده‌های خاکی کوهستانی است و بهترین گزینه برای آفرود سوارانی‌ست که به دنبال قدرت‌نمایی خودروهای آفرودی خود هستند. در انتها نیز، حاشیه ساحلی دریاچه‌ی بزرگ دالامپر، همیشه میزبان کمپ طبیعت‌ گردان و خودروهای شاسی بلند و آفرودی بازدیدکنندگان است. روستا، چراگاه و آبشار از جاذبه‌های دیدنی این منطقه است. برای رسیدن به این دریاچه‌ی زیبا و دیدنی، باید در جاده ارومیه به اشنویه حرکت کنید و از سه راهی «آغ بلاق» مسیر روستای دیزج را پیش بگیرید.

یکی دیگر از راه‌های رسیدن به مسیر، استفاده از جاده بند به سمت زیوه می‌باشد. بلافاصله بعد از سوخت‌گیری در دیزج تا روستای سوله دوکل، هشت کیلومتر رانندگی در جاده آسفالت لازم است.

 

افرود در درياچه دالامپر

دره قاسملو

دره قاسملو در جنوب شهر ارومیه واقع شده‌است که به دره‌ی شهدا و دره سی نیز شهرت دارد. این دره به دلیل طبیعت بکر و زیبایی که دارد، در طول سال به ویژه در فصل بهار و تابستان گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. وجود رودخانه‌های بسیار زیبا، جویبارها و چشمه‌های مختلف کوچک و بزرگ و هم‌چنین پوشش گیاهی و جنگلی چشم‌انداز بسیار زیبایی از دره به وجود آورده است که بازدید از آن برای آفرودسواران و طبیعت‌گردان بسیار جذاب خواهد بود.

دره قاسملو در اطراف جاده ارومیه – اشنویه واقع شده است و برای بازدید از آن باید کمی از جاده اصلی دور شوید تا به دره در حوزه دید شما قرار بگیرد. دسترسی تا پارکینگ دره با تمامی وسایل نقلیه هم امکان‌پذیر است و همه‌ی افراد بدون محدودیت می‌توانند وسایل نقلیه خود را در پارکینگ خاکی دره پارک کنند.

افزایش قدرت و شتاب خودرو آفرودی با تیوتینگ تاک حرفه ای در آفرودیو.

پارک جنگلی شیخ تپه

پارک جنگلی شیخ تپه به پارک جنگلی ارومیه معروف است و در جنوب شرقی این شهر قرار گرفته‌است. این پارک جنگلی در سال‌های اخیر به سبب عدم وجود پیست اختصاصی آفرودی در شهر ارومیه، بارها به طور رسمی و غیررسمی برای مسابقات آفرودی مورداستفاده قرار گرفته و امروزه نیز، مکان مناسبی برای آفرود سوارانی است که به دنبال یک تجربه حرفه‌ای آفرودی در فضای شهری می‌گردند.

منطقه حفاظت شده مراکان

این منطقه حفاظت‌شده که در شمال شرقی استان آذربایجان غربی واقع شده، از بزرگترین و زیباترین مناطق طبیعی ارومیه است. از جاذبه‌های دیدنی این منطقه می‌توانیم به طبیعت بکر و گونه‌های جانوری و گیاهی متنوع، کلیسای سنت استپانوس، رودخانه‌های آق‌چای و قطور‌چای و مسیرهای آفرودی هیجان‌انگیز اشاره کنیم. دسترسی به این منطقه، از طریق جاده ترانزیت تبریز به مرز بازرگان (از ایواوغلی تا قره ضیاالدین) ممکن خواهد بود.

آفرودیو باکیفیت‌ترین و متنوع‌ترین منبع اجاره آفرود در سطح کشور

قلات شاه (قه‌لاتی شا)

قلات شاه یا قه‌لاتی شاه کوهی در جنوب استان آذربایجان غربی است که طبیعتی کوهستانی و بکر را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد و همیشه مورد توجه آفرودسواران و طبیعت‌گردان است. آفرودسواری در این منطقه به سبب وجود آب‌و‌هوای همیشه سرد و جاده‌های خاکی، از جاذبه‌های این منطقه به شمار می‌رود و در چهار فصل سال، میزبان آفرودسواران کوه‌نورد است. برای رسیدن به این کوه، باید وارد جاده مهاباد – پیرانشهر شده و سپس وارد جاده روستای لکین بشوید.

کلیسای زور زور برای آفرود در آذربایجان غربی

کلیسای زور زور در شهرستان ماکو و ۱۲ کیلومتری شمال غرب قره کلیسا قرار دارد. این کلیسا در نزدیکی روستای بارون و در دامنه کوهپایه‌ بنا شده‌است در حدود هفتصد سال قدمت تاریخی دارد و سوی ارامنه مسیحی برای گسترش مذهب مسیحیت در منطقه ساخته شد. شبه‌جزیره‌های اطراف این کلیسا و نزدیکی به سد بارون، از جاذبه‌های دیدنی این منطقه است که می‌تواند با آفرودسواری و کمپینگ همراه باشد و در کنار بازدید از این مکان تاریخی/ مذهبی، تجربه‌ای ارزشمند برای طبیعت‌گردان و تاریخ‌دوستان رقم بزند. برای بازدید از کلیسای زور زور باید به شهر ماکو بروید و از آنجا به‌سمت سد بارون حرکت کنید. مسیر خود را در جاده آسفالته ادامه دهید تا به تاسیسات مربوط به سد برسید که جاده را مسدود کرده‌اند. با گذر از این قسمت، بعد از حدود ۵۰۰ متر وارد جاده خاکی فرعی می‌شوید که با تابلوی کلیسای زور زور مشخص شده است و پس از حدود ۷۰۰ متر به کلیسا خواهید رسید.

برای خرید تویوتا کلیک کنید.

آفرود در کلیسای زور زور

دامنه کوه آرارات

دامنه‌های کوه آرارات در جاده شرقی شهر بازرگان در شمالی‌ترین نقطه استان آذربایجان غربی واقع شده. این مقصد که حوزه وسیعی از جاده را در برمی‌گیرد، بسیار مناسب کمپینگ و آفرودسواری در فصل‌های گرم سال است. این مناطق به سبب کوهستانی بودن، همچنان طبیعتی بکر را در خود نگه داشته‌اند و بازدید از آن‌ها چه به شکل آفرودی و چه به شکل کمپینگ، می‌تواند تجربه بسیار لذت‌بخشی برای شما باشد. برای داشتن تجربه‌ای متفاوت در دامنه کوه آرارات، می‌توانید با اجاره و خرید خودروی آفرودی جیپ یا اجاره مجهزترین خودروهای آفرود روز دنیا، از مرجع کامل آفرودیو اقدام کنید.

 

آفرود در دامنه کوه آرارت

ییلاق قراوی

ییلاق قرّاوی منطقه‌ای دست‌نخورده برای ییلاقات در جنوب شرقی استان است که با توجه به دسترسی سخت، میزبان تعداد کمی بازدیدکننده در طول سال است. این ییلاق از طبیعتی زیبا و دست‌نخورده و چمنزارهای فارق از آلودگی محیطی تشکیل شده و سفر به آن، می‌تواند خروجی کوتاه‌مدت از مظاهر زندگی شهری را برای شما رقم بزند. برای رسیدن ییلاق قرّاوی، باید وارد شهر شاهین دژ شوید، به سمت هاچه سو حرکت کنید و سپس راهِ چشمه گردو را پیش بگیرید و بعد از آن، حدود چندین کیلومتر جاده خاکی را بپیمایید تا به این منطقه برسید.

در پایان

در این مقاله با مرور بر 10 مکان حیرت‌انگیز مناسب آفرود در آذربایجان غربی متوجه شدیم نبودن پیست اختصاصی برای ورزش آفرود دلیل بر عدم پتانسیل پذیرش آفرودسواران از جای جای کشور در این استان نیست. بلکه تنها کافی‌ست به مقاصد معرفی شده عازم شد و از آن لذت برد.

نویسنده: شایان ارحقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان
خرید و فروش خودرو آفرودی