10 نکته که پیش از تعویض موتور خودرو باید بدانید

10 نکته که پیش از تعویض موتور خودرو باید بدانید

چکیده هایی از این اخبار

در این مقاله قصد داریم به طور  کامل قوانین و هزینه تعویض موتور خودرو در ایران را بررسی کنیم، چراکه افرادی که قصد تعویض موتور خودروی خود را دارند، در ابتدا باید با شرایط و مراحل قانونی تعویض موتور ماشین آشنا شوند.

به طور کلی و در شرایط معمول پیشنهاد می‌شود در صورتی که خودرو آنچنان مشکل پیدا کرد که شما مجبور به تعویض موتور شوید، به کلی خودروی خود را عوض کنید، چراکه هزینه‌های خرید موتور جدید و تعویض آن ممکن است برای شما معقول نباشد؛ با این حال با توجه به عمر طولانی اکثر خودرو های آفرودی و موتور های قدیمی و دور از تکنولوژی نصب شده روی آن‌ها تعویض موتور یک گام مهم در زمینه ارتقا و تیونینگ خودروهای آفرودی است.

اما قوانین و آیین نامه‌های مالکیتی خودرو در کشور و دنیا ما را ملزم به دانستن پیش نیازها و مقدمات آن می‌کند.بنابراین اگر قصد تعویض موتور خودرویتان را دارید، تا انتهای این مقاله از سایت تخصصی آفرودیو را به دقت با ما همراه باشید.

مشاهده قیمت جدیدترین خودروهای آفرودی در فروشگاه آفرودیو.

مراحل تعویض موتور خودرو

مراحل تعویض موتور خودرو

اولین گام در مسیر تعویض موتور، جمع آوری و در اختیار داشتن مدارک مورد نیاز آن است. مدارک موردنیاز برای تعویض موتور خودرو به شرح زیر است:

 • سند خودرو(کارت سبز) و کارت شناسایی وسیله نقلیه
 • مدارک شناسایی مالک خودرو مانند شناسنامه و یا کارت ملی
 • بیمه‌نامه شخص ثالث
 • برگه مفاصا حساب عوارض شهرداری
 • برگه معاینه فنی دارای اعتبار
 • فاکتور مهرشده و هولوگرام‌دار برای موتور خودروی داخلی و برگه گمرک برای خودروی خارجی
 • برگه عدم خلافی

با ارائه مدارک فوق و تکمیل فرم مخصوص تعویض موتور در پلیس راهور، با تایید کارشناس راهنمایی و رانندگی ؛مجوز تعویض موتور صادر می‌شود و شما می توانید برای خرید موتور اقدام نمایید. نکته مهم این است که موتور جدید باید از نمایندگی‌های مجاز و یا مراکز تایید شده خریداری گردد. اگر خودرو داخلی است یا خط تولید آن ادامه دارد، موتور باید حتما نو باشد و در غیر این صورت، اگر موتور نو در بازار وجود ندارد یا ماشین وارداتی است، باید موتور دست دوم یا واراداتی پیدا کنید.

خرید خودرو آفرودی مناسب شما با تنوعی بی‌نظیر.

فراموش نکنید که وقتی موتور را می‌خرید، حتما باید فاکتور خرید معتبر کارخانه دارای مهر و هولوگرام را دریافت کنید، چراکه در صورت در اختیار نداشتن این مدارک، پلیس راهور آن را نخواهد پذیرفت. در صورتی که خودرو دست دوم است باز هم باید فاکتور مهرشده آن موجود باشد و فروشنده آن را به شما ارائه دهد. اگر موتور وارداتی است، باید برگ گمرکی آن را از فروشنده بگیرید. همچنین فروشنده باید مجوزی را که از پلیس راهور گرفته‌اید مهر بزند. بعد از خرید موتور، باید فاکتور یا برگه‌ی گمرکی که درباره آن گفتیم مجدداً به مرکز تعویض پلاک ببرید تا دوباره آن را بررسی کنند. وقتی صحت همه مدارک مشخص شد، مجوز ثبت در سیستم شماره‌گذاری صادر می‌شود.

اجاره آفرود با قیمتی استثنایی.

همچنین باید بدانید گه موتوری که خریداری کرده‌اید، باید شماره حک‌شده داشته باشد. اگر موتور نو باشد که حتما این شماره را دارد و اگر نه، در صورتی که خودرو داخلی است، شما را به نمایندگی موردنظر ارجاع می‌دهند تا شماره موردنظر حک شود. در صورتی که موتور دست دوم (زمانی که خط تولید خودرو متوقف شده است و دیگر موتور نو آن در بازار موجود نیست) یا وارداتی باشد، شما را به مراکز موردتأیید خود پلیس راهور ارجاع می‌دهند و در آنجا شماره جدید را حک می‌کنند؛ فراموش نکنید که اگر این پروسه را انجام ندهید، بعدها باید بابت آن جریمه بپردازید.

مراحل تعویض خودرو

اپلیکیشن های کاربردی در آفرود را اینجا ببینید

7 نکته مهم که در انتخاب و خرید و تعویض موتور باید بدانید

 • اگر قصد تعویض موتور خودرو را دارید قبل از تعویض با مراجعه به شماره‌گذاری و اخذ مجوز سه ماهه تعویض موتور اقدام کنید و پس از تعویض در سند خودرو‌ درج نمایید.
 • تغییر آرایش سیلندر خودرو مجاز نیست، یعنی نمی‌توانید موتور ۴ سیلندر را به ۶ یا ۸ سیلندر تغییر دهید و بلعکس ۶ را به ۴ و …، فقط می‌توانید همان تعداد سیلندر فابریک را نصب نمایید و حجم موتور اهمیتی ندارد.
 • مسئله مهم‌تر بیمه است، پس از تصادف‌های سختی که منجر به آسیب مالی شدید و جانی و آسیب فردی می‌شود، کارشناس از شاسی، موتور و قطعات اصلی بازدید می‌کند و اگر کوچک‌ترین تغییری در سیستم خودرو انجام شده باشد و قانونی نباشد، بیمه هیچ‌گونه خسارتی را پرداخت نمی‌کند و عملاً خوردوی شما دیگر تحت پوشش بیمه قرار ندارد.
 • در صورت تعویض غیرقانونی موتور خودرو، اگر تعداد آرایش موتور تغییری در سیلندرها نداشته باشد، باید با مراجعه به پارکینگ‌های آگاهی و استعلام نامه موتور و نظر کارشناس و پرداخت جریمه (تقریبا یک چهارم الی یک هشتم قیمت موتور) می‌توانید در سند خودرو تغییر را انجام دهید.
 • وقتی موتوری را خریداری می‌کنید حتما از فروشنده رسید، نامه‌ی قانونی و فاکتور را دریافت نمایید، اگر به هر دلیلی خودرو متوقف شود و موتور بررسی شود، خطر قاچاق کالا نیز شما را تهدید می‌کند که جریمه‌ی شما سه برابر هزینه موتور خواهد بود و خودرو به نفع تملیکی ضبط خواهد شد.
 • تغییر نوع سوخت نیز مجاز نمی‌باشد، برای مثال خودروی بنزینی را نمی توانید دیزل نمایید و خودروی دیزل را نمی‌توانید بنزینی نمایید.
 • در صورتی که نزد یک کارشناس برای تعویض موتور رفته‌اید، حتما در یک برگه بنویسید که مالک با علم به تمام محدودیت و معضلات قانونی تعویض موتور را انجام داده و هیچ‌گونه مسئولیتی با تعمیرگاه و مکانیک نیست. سپس شما و مکانیک نامه را امضا کنید و آن را نگه دارید.

 

اینستاگرام کار از ما ؛ تعویض موتور خودرو

برای دنبال کردن ما در اینستاگرام کلیک کنید.

جریمه تعویض غیرقانونی موتور خودرو

مطابق ماده 30 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی  در صورتی که تعویض قطعات اصلی خودرو یا تغییر رنگ، بدون مجوز انجام شود، بنابر تشخیص واحد رسیدگی به اعتراضات مندرج در ماده 5، متخلف ملزم به پرداخت یک چهارم تا یک هشتم قیمت قطعه یا رنگ تغییر یافته خواهد شد و جریمه تعویض موتور خودرو بدون مجوز برابر این قانون است چنانچه قطعه تغییر یافته فاقد استانداردهای لازم و مقررات فنی باشد، نسبت به اوراق نمودن خودرو اقدام خواهد شد.

صفر تا صد آموزش و تیونیگ خودرو در رسانه آفرودی

کار از ما-مجله تخصصی آفرود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان
خرید و فروش خودرو آفرودی