بعد از مارگزیدگی چه کنیم؟

مارگزیدگی

چکیده هایی از این اخبار

ممکن است برای شما و اطرافیانتان پیش آمده باشد که دچار حملات جانوران گزنده مانند مار و… بشوید. مارگزیدگی به معنای حمله و نیش زدن توسط مار است. درصورتی که انسان توسط مار گازیده شود، ممکن است مار سم خود را به بدن انسان وارد کند. این عمل باعث ورود سم به جریان خون و تأثیر بر روی سیستم عصبی و دیگر اعضای بدن می‌شود. علائم مارگزیدگی شامل درد در محل ضربه، ورم و قرمزی، حساسیت و خارش، تهوع و استفراغ، افزایش ضربان قلب، سردرد، گیجی و تشنج می‌باشد.

برای خرید جیپ و خرید تویوتا کلیک کنید.

اقدامات اولیه بعد از مارگزیدگی چیست

بعد از مارگزیدگی، اقدامات زیر می‌توانند مفید و ضروری باشند:

 • فوراً ایمنی خود را تأمین کنید: از محل مارگزیدگی فاصله بگیرید و به مکانی ایمن بروید تا از احتمال تماس مجدد با مار جلوگیری شود.
 • تماس با خدمات اورژانسی: به شماره اورژانس محلی تماس بگیرید یا به سریعترین مرکز درمانی بروید تا در مورد مارگزیدگی اطلاع دهید و راهنمایی دریافت کنید.
 • آرامش خود را حفظ کنید: تلاش کنید آرام باشید و استراحت کنید. فعالیت بیشتر می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب و توزیع سریع‌تر سم در بدن شود.
 • آسیب‌شناسی مار: اگر امکانش هست و بدون خطر بیشتر، سعی کنید مشخص کنید کدام نوع مار شما را گازیده است یا حداقل نحوه ظاهری مار را به خاطر بسپارید. این اطلاعات می‌تواند به تشخیص و درمان صحیح کمک کند.
 • جا به جایی آرام و ضروری: اگر ممکن است، به مرکز درمانی بروید و از حمله با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی یا تماس با راننده تاکسی استفاده کنید. جابه‌جایی سریع و مستقیم می‌تواند زمان تا رسیدن به درمان را کاهش دهد.
 • اجازه دهید زمانی که مارگزیدگی رخ داده است، بررسی و درمان صحیح انجام شود: درمان باید توسط حرفه‌ای متخصص در زمینه مارگزیدگی صورت گیرد. پزشک معالج می‌تواند شما را مورد بررسی قرار دهد، نوع مار را تشخیص دهد و درمان‌های لازم از جمله مصرف ضدسم مار را تجویز کند.
 • دنباله‌دار کردن علائم: نگهداری از علائم و نشانه‌های بیشتری که ممکن است پس از مارگزیدگی ظاهر شوند، مهم است. به هر علامت جدیدی که ظاهر شود و وضعیت شما را تغییر دهد، توجه کنید و به پزشک خود اطلاع دهید.

اقدامات اولیه مارگزیدگی

با اجاره آفرود ماجراجویی خود در دل طبیعت را آغاز کنید و از تجربه متفاوت و هیجان‌انگیز در مسیرهای پر فراز و نشیب لذت ببرید.

علائم مارگزیدگی کدام است

علائم مارگزیدگی ممکن است متنوع باشند و بسته به نوع و سمیت مار ممکن است متفاوت باشند. در ادامه، برخی از علائم مارگزیدگی را برای شما ذکر می‌کنم:

 1. درد و سوزش: درد و سوزش در محل مارگزیدگی ممکن است اولین علامتی باشد که دریافت می‌کنید. این درد ممکن است شدید باشد و به تدریج افزایش یابد.
 2. تورم و قرمزی: محل مارگزیدگی ممکن است تورم کند و قرمز شود. این تورم و قرمزی ممکن است در اندازه کوچک باشد یا بتناسب با نوع مار و سمیت آن، به میزان بیشتری ظاهر شود.
 3. خارش و حساسیت: احساس خارش، سوزش یا حساسیت در محل مارگزیدگی ممکن است رخ دهد. این علائم می‌توانند نشانه واکنش التهابی بدن به سم مار باشند.
 4. نقاط سفید یا زرد رنگ: در برخی موارد، ممکن است نقاط سفید یا زرد رنگ در محل مارگزیدگی ظاهر شوند. این نقاط ممکن است به عنوان علامتی از مرگ بافتی یا تخریب سلول‌ها باشند.
 5. ضعف عضلانی: در برخی موارد، مارگزیدگی می‌تواند باعث ضعف عضلانی شود. شما ممکن است احساس کنید که قدرت و کنترل عضلاتتان کاهش یافته است.
 6. تنگی نفس و سرگیجه: در برخی موارد، مارگزیدگی می‌تواند باعث تنگی نفس، سرگیجه و ضعف عمومی شود. این علائم نشانه‌های واکنش آلرژیک جدی به سم مار ممکن است.
 7. تهوع و استفراغ: در برخی موارد، مارگزیدگی ممکن است باعث تهوع و استفراغ شود. این علائم ممکن است نشانه‌های تأثیر سم بر سیستم گوارشی باشند.
 8. افزایش ضربان قلب: در برخی موارد، مارگزیدگی می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب شود. قلب شما ممکن است با سرعت بیشتری بطن‌های خود را تپاند.

اهمیت دارد که به همه علائم مارگزیدگی توجه کنید و در صورت وجود هرگونه علامتی پس از مارگزیدگی، به یک مرکز درمانی معتبر مراجعه کنید و درمان مناسب را دریافت کنید.

انواع روش جلوگیری از مارگزیدگی در کمپینگ

برای جلوگیری از مارگزیدگی در کمپ، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • انتخاب محل کمپ مناسب: هنگام انتخاب محل کمپ، به محیط اطراف دقت کنید. سعی کنید محلی را انتخاب کنید که دور از مناطقی باشد که مارهای سمی معمولاً حضور دارند، مثل بسترهای کنار رودخانه، تالاب‌ها یا برگهای خشک. همچنین، اطمینان حاصل کنید که محل کمپ پاک و بدون زباله است تا جذب مارها و حشرات دیگر که غذای آن‌ها می‌شوند، کاهش یابد.
 • استفاده از خیمه‌های مناسب: استفاده از خیمه‌های بازشو و بسته شو با درب و پنجره‌های مناسب می‌تواند به شما کمک کند تا از ورود مارها و حشرات دیگر به داخل خیمه جلوگیری کنید. قبل از خوابیدن، مطمئن شوید که درب و پنجره‌های خیمه به درستی بسته شده‌اند.
 • پاک کردن محیط و حفظ نظم: حفظ نظم و پاکیزگی کمپ از اهمیت بالایی برخوردار است. زباله‌ها و باقیمانده‌های غذایی را بلافاصله پاک کنید و ضایعات آشغال را در جاهای مخصوص استوانه‌های زباله دور بیاندازید.
 • استفاده از بالشتک و فرش مناسب: در هنگام خوابیدن، از بالشتک و فرش مناسب استفاده کنید. این کار می‌تواند به شما کمک کند تا فاصله بیشتری از زمین داشته باشید.
 • استفاده از منابع نور مناسب: در شب‌های کمپ، از منابع نور مناسب استفاده کنید. مارها بیشتر در محیط‌های تاریک فعالیت می‌کنند و با نور محیط برخورد می‌کنند. بهتر است از چراغ‌های قوه یا مهتابی استفاده کنید تا محیط روشن‌تر شود و از نزدیکی مارها به کمپ جلوگیری کنید.

خرید خودرو آفرودی جیپ با بهترین قیمت و کیفیت ممکن در آفرودیو

 • آگاهی از محیط اطراف: در اطراف کمپ، آگاهی کامل از محیط اطراف و نوع مارهای ممکن استفاده کنید. اطلاعات درباره الگوهای رمارگزیدگی و جابه‌جایی مارها در منطقه مورد نظر می‌تواند به شما کمک کند تا از محل‌هایی که مارها ممکن است حضور داشته باشند، دوری کنید و در نتیجه از برخورد با آن‌ها جلوگیری کنید.
 • آموزش و آگاهی: تحصیل آموزش و آگاهی درباره مشخصات و علایم شناسایی مارهای محلی می‌تواند به شما کمک کند تا در صورت مشاهده مار، اقدامات مناسبی را به عمل بیاورید. بدانید کدام مارها سمی هستند و چگونه با آن‌ها برخورد کنید.
 • استفاده از پوشش مناسب: پوشیدن لباس‌های بلند و قابل حفاظت می‌تواند از جراحات ناشی از گزیدگی مارها جلوگیری کند. از بوت‌های بلند نیز استفاده کنید و قبل از ورود به محیط‌های با خطر ممکن است از ضدعفونی کننده‌های محلول بر روی پوشیدنی‌ها استفاده کنید.
 • استفاده از دستگاه‌های افزایش وسعت صدا: برخی از دستگاه‌هایی وجود دارند که صدای آن‌ها برای مارها قابل شنیدن است و آن‌ها را از نزدیکی به محل کمپ دور نگه می‌دارد. استفاده از این دستگاه‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا مارها را از دور تشخیص دهید و از آن‌ها دوری کنید.

مهمترین نکته این است که اطمینان حاصل کنید که در صورت گزیدگی توسط مار، به سرعت به یک مرکز درمانی نزدیک بروید. همچنین، همواره حداقل دو نفر دیگر در کمپ حضور داشته باشند تا در صورت بروز مشکل، به شما کمک کنند.

علائم مار گزیدگی

به طور خلاصه

مارگزیدگی به معنای گزیدگی یا نیش زدن توسط مارها است. برخورد با مارهای سمی می‌تواند خطر جدی برای انسان‌ها باشد، زیرا مارهای سمی می‌توانند سم‌های قوی و سمی را به بدن انسان تزریق کنند. علائم مارگزیدگی شامل درد، تورم، قرمزی، خارش، تهوع و استفراغ، دلیری و ضعف عضلانی می‌شوند. در صورت گزیدگی توسط مار، باید فوراً به مرکز درمانی نزدیک بروید تا درمان سریع واقع شود. بهتر است در کمپ و مناطقی که مارهای سمی حضور دارند، اقدامات ایمنی مناسب را انجام دهید تا از مارگزیدگی جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان
خرید و فروش خودرو آفرودی