7 دلیل لرزش فرمان در خودرو های آفرودی

7 دلیل لرزش فرمان در خودرو های آفرودی

چکیده هایی از این اخبار

در این مقاله از سایت تخصصی آفرود و آفرودسواری به بررسی علل لرزش فرمان در خودروهای آفرودی می‌پردازیم تا به شما در آشنایی با مشکلات و چالش‌های از این دست در مسیر آفرودسواری کمک کرده باشیم. خواندن مقاله نکات سفر آفرود پیشنهاد می‌شود.

لرزش فرمان که در اصطلاح عامیانه فرمان زدن یا بازی فرمان هم نامیده می شود، یکی از نقص های ابتدایی اما قابل توجه در خودرو و رانندگی است که می تواند مربوط به دلایل زیر باشد:

عدم تناسب یا تعادل لاستیک ها و لرزش فرمان

عموما لرزش فرمان در سرعت های پایین ناشی از عدم تناسب یا تعادل لاستیک هاست، به طوری که گاها در صورت وجود تفاوت در نوع و برند لاستیک و همچنین تفاوت فشار باد لاستیک ها میتواند منجر به لرزش فرمان گردد. توجه داشته باشید که این عدم تناسب در لاستیک‌ها صرفا مربوط به لاستیک‌های جلو نخواهد بود و چنانچه در لاستیک‌های عقب هم افت فشار باد یا تفاوت در نوع و جنس لاستیک ها وجود داشته باشد می‌تواند منجر به لرزش فرمان گردد.

برای آشنایی بیشتر با سایت تخصصی آفرودسواری آفرودیو کلیک کنید.

نقص در پیچ چرخ ها و لرزش فرمان

شل شدن پیچ چرخ در اثر فشار و تنش های ناشی از ناهمواری های مسیر آفرودی اگرچه اتفاق نسبتا نادری است اما دور از انتظار نیست.شل شدن پیچ یکی از چرخها منجر به لرزش فرمان و دشواری هندلینگ می شود؛همچنین اگر میزان شل شدگی به قدر قابل توجهی باشد،این لرزش در سراسر اتاق خودرو نیز محسوس خواهد بود.

مستهلک شدن دیسک ترمز 

اصطکاک بین لنت و روتور (دیسک ترمز) که در هر بار ترمز گیری روی میدهد، با گذشت زمان، کارایی و ضخامت دیسک را کاهش داده  و معمولاً در سرعت های  بالا و ترمز های شدید منجر به لرزش فرمان و بعضا اتاق خودرو می گردد.همچنین اگر دیسک ترمز تاب داشته باشد، اصطکاک خوبی بین لنت و دیسک ایجاد نمی‌شود و باعث می‌شود که فرمان به لرزش بیفتد.

قیمت اجاره آفرود و خرید خودرو آفرودی را در این قسمت مشاهده نمائید.

مشکل در سیبک تعلیق

از دیگر دلایل لرزش فرمان می توان به مشکل در سیستم تعلیق و خصوصا سیبک ها اشاره کرد. چنانچه فرمان خودرو فقط در مسیرهای مستقیم دچار لرزش شود و هنگام جهت دهی لرزش نداشته باشد، به احتمال خیلی زیاد سیبک تعلیق خودرو مشکل دارد و باید تعویض شود.

خرابی هیدرولیک

راه تشخیص این مشکل بسیار ساده است. اگر چرخاندن فرمان در حالت ثابت و ساکن باعث لرزش خودرو گردد، مشکل از سیستم هیدرولیک فرمان بوده و با هواگیری آن مشکل رفع می گردد.

نقص در توپی چرخ

این مساله بیشتر مربوط به شل شدن مهره توپی است و با بازدید دوره ای چرخ ها قابل رفع و رجوع می باشد.همچنین در صورتی که شما از رینگی به غیر از رینگ اصطلاحا فابریک استفاده می کنید، باید در نظر داشته باشید که گاه نیاز است تا لقی احتمالی رینگ را رفع کنید.

تاب شاسی و لرزش فرمان

زمانی که خودرو یک تصادف یا آسیب‌دیدگی شدید را پشت سر می‌گذارد، شاسی هم آسیب می‌بیند و تنظیمات آن به‌هم می‌ریزد. در چنین حالتی، سیستم جلوبندی دچار مشکل می‌شود و فرمان می‌لرزد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان
خرید و فروش خودرو آفرودی