تیونینگ کردن خودرو به چه منظور است؟

تیونینگ کردن خودرو به چه منظور است؟

چکیده هایی از این اخبار

شاید بسیاری از ما کلمه تیونینگ تاک خودرو را نشنیده باشیم. تیونینگ خودرو به معنی ارتقا دادن خودرو می‌باشد. این ارتقا ممکن است مربوط به شکل ظاهری خودرو و یا مسائل فنی و داخلی خودرو باشد. در واقع تیونینگ خودرو به معنی ایجاد تغییراتی در ظاهر و داخل خودرو به منظور زیباتر کردن آن می‌باشد. این فرایند را برخی افراد اسپرت کردن خودرو می‌نامند. خودروی تیون شده، هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاظ فنی با دیگر خودروها متفاوت می‌شود. در واقع وقتی دست به این اقدام می‌زنیم، خودرو ما از هر لحاظ تقویت می‌شود. یعنی هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاظ فنی ارتقا می‌یابد.

تیونینگ خودرو بنا به دلایل مختلفی انجام می‌گیرد. از آنجا که خودروسازان، خودروها را برای مصرف معمولی تولید می‌کنند، توجهی به مسئله اسپرت کردن آن ندارند. در این میان افرادی هم علاقه زیادی به اسپرت کردن خودرو خود دارند. این موارد زمینه را برای اسپرت کردن خودرو فراهم می‌آورد. تیونینگ خودرو در بخش‌های مختلف آن انجام می‌گیرد که ما به بررسی آن خواهیم پرداخت.

لوازم تیونینگ خودرو

همانطور که عنوان شد، تیونینگ خودرو، شامل دو بخش ظاهری و فنی خودرو می‌باشد. در واقع تیونینگ خودرو، هم برای ارتقا ظاهری خودرو بوده و هم برای ارتقا بخش فنی آن می‌باشد. لوازم تیونینگ خودرو نیز متناسب با بخشی که می‌خواهیم تیونینگ کنیم، برای ما لازم می‌شود. مهم‌ترین بخش تیونینگ، بخش فنی خودرو می‌باشد. بخش فنی خودرو شامل موتور، سیستم تعلیق، بدنه و مواردی از این دست می‌باشد. لوازم تیونینگ خودرو در بخش موتور، بسیار مهم می‌باشد. به دلیل حساسیت بالای موتور خودرو، لوازم مختلفی نیاز می‌باشد.

لوازم تیونینگ خودرو در بخش موتور، شامل مواردی می‌شود که ما با استفاده از آن به ارتقا قدرت موتور می‌پردازیم. برخی از اقداماتی که برای تیونینگ موتور خودرو انجام می‌دهیم را بررسی می‌کنیم. از جمله این موارد می‌توان به تعویض سیستم سوخت رسانی، تغییرات در تنفس یا سیستم اگزوز، تغییرات در خنک کاری موتور یا استفاده از لوازم درون موتوری متفاوت، اشاره نمود.

خرید خودرو آفرودی جیپ با بهترین قیمت و کیفیت ممکن!

از دیگر لوازم تیونینگ خودرو

از لوازم تیونینگ خودرو می‌توان به بخش گیربکس اشاره نمود. اگر موتور خودرو تقویت شود، لازم است که بخش انتقال قدرت خودرو را هم ارتقا دهیم. لوازم مورد نیاز برای تیونینگ گیربکس و انتقال نیرو شامل مواردی مختلفی می‌باشد. از جمله این موارد می‌توان به گیربکس دست چین، میل گاردان یا دیفرانسیل متفاوت و با کیفیت‌تر، پلوس‌های محکم‌تر و یا مواردی از این دست اشاره کرد. یکی دیگر از بخش‌های مهم داخلی خودرو می‌توانیم به سیستم برقی خودرو اشاره کنیم که می‌توانیم آن را میز ارتقا بخشیم. این بخش می‌تواند شامل تعویض تغییرات در ایسیو، تغییرات در سیستم جرقه زنی باطری و سیم کشی و… باشد.

تیونینگ تاک خودرو

بخش دیگر تیونینگ خودرو، سیستم تعلیق خودرو می‌باشد. تیونینگ این بخش، شامل کمک فنرهای متفاوت، استفاده از طبق‌های متفاوت، میل تعادل‌های متفاوت یا حتی نصب ضربه‌گیر و تغییراتی از این دست می‌شوند. در کنار تیونینگ سیستم تعلیق خودرو، تیونینگ سیستم ترمز آن نیز امکان پذیر می‌باشد. از جمله لوازم تیونینگ خودرو در بخش سیستم ترمز، می‌توانیم به تعویض بوستر ترمز با نمونه قوی‌تر، تعویض دیسک یا کالیپر ترمز اشاره نماییم.

تیونینگ خودرو در بخش داخلی

همانگونه که گفته شد، تیونینگ خودرو علاوه بر ظاهر خودرو، بخش داخلی آن را نیز شامل می‌شود. تیونینگ بخش ظاهری خودرو بسیار پر طرفدار می‌باشد. دلیل اقبال بیشتر افراد نسبت به اسپرت کردن بخش ظاهری خودرو، وجود لوازم محتلف این بخش در بازار می‌باشد. ابزار تیونینگ ظاهری دو جنبه عملکردی و جنبه راحتی و تزئینی خودرو را شامل می‌شود.

نحوه درست انجام آفرود چیست؟ مکان های مناسب آفرود در ایران کجا هستند؟

از جمله لوازم تیونینگ خودرو در بخش ظاهری، می‌توانیم به تیونینگ مربوط به موارد تزئینی و بهبود تجربه سواری، لوازمی جهت بهبود تجربه رانندگی، لوازم برای تیونینگ ظاهری داخل و خارج کابین، تیونینگ ظاهری در جهت بهبود عملکرد، ابزار تیونینگ برای تغییرات بدنه، وسایل تیونینگ برای تغییرات در کابین و داشبرد اشاره کنیم. تمامی این موارد برای تغییر یا بهبود بخش ظاهری خودرو انجام می‌شود.

نکاتی بیشتر در مورد اسپرت کردن ظاهری خودرو

تیونینگ خودرو در بخش ظاهری، بسیار جذاب‌تر از تیونینگ بخش داخلی خودرو می باشد. تیونینگ ظاهری خودرو یا به عبارتی اسپرت کردن خودرو شامل مواردی می‌شود که شخص در آن به تغییر ظاهر خودرو براساس سلیقه خود یا سبک خاصی می‌پردازد. لوازمی که در جهت اسپرت کردن ظاهر خودرو استفاده می‌شود، بسیار زیاد می‌باشد. برای تیونینگ مربوط به موارد تزئینی و بهبود تجربه سواری به موارد مختلفی می‌توانیم اشاره کنیم. تیونینگ این بخش، تقویت سیستم صوتی، تغییرات در داشبرد و فضای داخلی، نصب آپشن‌های متفاوت، صندلی‌های راحت‌تر و مواردی از این دست را شامل می شود.

اسپرت کردن خودرو

استفاده از نور پردازی یا نقاشی متفاوت بدنه، استفاده از بادی کیت‌هایی که جنبه تزئینی دارند و مواردی از این قبیل، موارد مورد نیاز برای تیونینگ کردن بخش‌های مختلف خودرو می‌باشد. استفاده از لوازم افترمارکتی مانند صندلی‌های اسپرت، فرمان یا داشبرد و تعویض آن‌ها با نمونه‌های کارخانه نیز بخشی از مواردی است که در اسپرت کردن داخل و خارج کابین خودرو به کار می‌روند.

خرید خودرو آفرودی به صورت قسطی با شرایط عالی

نکات پایانی

لوازم تیونینگ خودرو بسیار زیاد بوده و متناسب با نیاز ما طراحی می شوند. باید به این نکته توجه کنیم که تیونینگ کردن خودرو نیازمند دانش مرتبط و خلاقیت می باشد. در واقع این کار باید به دست افراد متخصص و خلاق انجام بگیرد. در این صورت خودرو شما بدون مشکل طراحی خواهد شد. تیونینگ خودرو، به ویژه تیونینگ ظاهری خودرو یکی از دغدغه های افراد می باشد. ما در این بخش لوازم مورد نیاز این کار را با هم بررسی نمودیم.

 خرید خودرو آفرودی پاترول از طریق کار ازما در تمامی مناطق ایران

تیونینگ خودرو، همانطور که گفته شد، یکی از دغدغه های افرادی است که به ارتقا خودرو خود اهمیت می دهند. اسپرت کردن خودرو تنها به منظور زیبا سازی ظاهری آن نمی باشد. گاهی افراد به منظور افزایش قدرت موتور، افزایش کارایی سیستم برق، افزایش کارایی سیستم ترمز، توانمند سازی سیستم تعلیق و مواردی از این قبیل، دست به اسپرت کردن خودرو خود می زنند. در هر صورت، تیونینگ خودرو برای ارتقا دو بخش ظاهری و فنی خودرو انجام می گیرد. افراد برای این کار انگیزه های خاص خود را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان
خرید و فروش خودرو آفرودی