کار ازما

پیدا کردن و ساخت سرپناه در طبیعت

پیدا کردن و ساخت سرپناه در طبیعت

چکیده هایی از این اخبار

سفر کردن به ویژه گشت و گذار در طبیعت بکر و زیبای جنگل‌ها، دشت‌ها و کوه‌ها، شما را با دنیایی از جذابیت و شگفتی روبرو می‌کند. اما در سفرهایمان به طبیعت، به چه چیزهایی نیاز خواهیم داشت؟ داشتن یک سرپناه امن و مطمئن که از شما در برابر خطرات احتمالی محافظت کند، اولین و مهم‌ترین مسئله‌ای است که باید در سفرهای کمپینگ مورد توجه قرار گیرد.

خرید خودرو آفرودی جیپ با بهترین قیمت و کیفیت ممکن در کار ازما!

بسیاری از طبیعت گردان در سفرهای خود به ساخت سرپناه نیاز پیدا می‌کنند. اگر از آن دسته افرادی هستید که به سفر و گشت و گذار در طبیعت علاقه دارید، حتما این سوال برای شما هم پیش آمده که چگونه می‌توانم در طبیعت یک سرپناه درست کنم؟ در ادامه این مقاله قصد داریم روند ساخت سرپناه در طبیعت را به صورت کامل توضیح دهیم. بهتر است ابتدا انواع سرپناه و سپس نحوه ساخت هر یک را بررسی کنیم.

انواع سرپناه

محیطی که در آن قرار گرفته اید و وسایل و ابزارهایی که در دسترس شما قرار دارد، از جمله مهم‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار در نوع سرپناه هستند. در یک دسته‌بندی کلی می‌توان سرپناه را به سه نوع برفی، بیابانی و جنگلی تقسیم‌بندی کرد. انواع مختلف سرپناه با در نظر گرفتن مواد سازنده شامل سرپناه با چوب و برگ و سرپناه برزنتی می‌شوند که در ادامه روند ساخت هر یک را توضیح می‌دهیم.

ساخت سرپناه با چوب و برگ

برای ساخت سرپناه با کمک چوب و برگ، کافی است دو درخت که کنار هم قرار دارند را پیدا کنید. فاصله بین دو درخت باید به اندازه قد شما باشد تا بتوانید به راحتی در سرپناه استراحت کنید. حالت ایده‌آل زمانی است که سر این دو درخت به صورت v باشد. این گونه می‌توانید یک چوب محکم پیدا کرده و بین آنها بگذارید. در صورت دو شاخه نبودن سر درختان، می‌توانید از یک تکه طناب برای بستن چوب به دو درخت استفاده کنید.

کار ازما با بیش از ۵ سال سابقه تیونینگ کردن خودروهای شما، آماده انجام خدمات خودروهای کمپینگ و آفرودی شما در زمینه تیونینگ تاک می‌باشد. با مراجعه به کار ازما به خرید خودرو آفرودی رویاییتان نزدیک می‌شوید.

توجه داشته باشید که هرچه ارتفاع سرپناه شما کمتر باشد، مقاومت بیشتری در برابر باد خواهد داشت. سپس تعدادی چوب پیدا کرده و آنها را به صورت اریب به چوب اول تکیه دهید. اکنون باید تعدادی چوب نرم را در لابلای چوب‌های اریب شکل قرار داده و محکم کنید. امکان استفاده از طناب پاراکورد هم برای این کار وجود دارد. پس از محکم کردن ستون‌های سرپناه، باید سقف سرپناه را با استفاده از برگ و پوشش گیاهی بپوشانید. گیاه سرخس و شاخه‌های برگدار بهترین گزینه برای پوشاندن سقف سرپناه به شمار می‌روند.

ساخت سرپناه طبیعی

هرچه برگ‌های بیشتری به کار ببرید، سرپناه شما مقاومت بیشتری در برابر باد و باران خواهد داشت. برای ایجاد مقاومت بیشتر در برابر باد و باران، می‌توانید برای سرپناه خود دیوار هم بسازید. برای این کار کافی است تعدادی چوب محکم را در فاصله میانی سقف شیب دار و تنه درخت بگذارید و سپس با کمک شاخه‌های برگدار دیوار سرپناه را پوشانید. پس از اینکه چهارچوب سرپناه آماده شد، باید کف زمین آن را از شاخه، سنگ یا زباله خالی کرده و با برگ بپوشانید. اکنون سرپناه شما آماده است و می‌توانید در آن استراحت کنید.

ویژگی‌های کفش مناسب کمپینگ چیست؟ هنگام خرید خرید کفش طبیعت گردی به چه نکاتی توجه کنیم؟

 

ساخت سرپناه با برزنت

سرپناه برزنتی در مقایسه با نوع قبلی سرپناه راحت‌تر و سریع‌تر آماده می‌شود و گنجایش تعداد افراد بیشتری را هم دارد. تنها چیزی که برای ساخت سرپناه برزنت نیاز دارید، مقداری طناب و برزنت پلاستیکی است. ابتا در قسمتی از جنگل که دارای زمین صاف و درختان زیاد است، قسمت‌های انتهایی برزنت را با استفاده از طناب محکم به درخت وصل کنید. البته توجه داشته باشید که سرپناه برزنت مقاومت کمی در برابر باد دارد و به خوبی نمی‌تواند از شما در برابر حیوانات محافظت کند. امکان ساخت نوع دیگری از سرپناه هم با استفاده از برزنت وجود دارد. به این صورت که ابتدا مقداری طناب را به درختان وصل کرده و سپس پارچه برزنت را روی آن بیندازید. این نوع سرپناه هم مقاومت چندانی در برابر باد ندارد. با این حال به خوبی از شما در برابر باران محافظت می‌کند.

آفرود چیست و انجام آن در چه مناطقی امکان پذیر است؟ با خرید خودرو آفرودی پاترول سفرهای آفرودی هیجان انگیزی را تجربه کنید.

ساخت سرپناه با چادر مخروطی شکل

چادر مخروطی شکل نوع دیگری از سرپناه است که برای ساخت آن، به مقداری چوب مقاوم و پارچه برزنت نیاز دارید. کافی است چوب‌ها را به شکل مخروط کنار هم قرار داده و سپس پارچه برزنت را دور تا دور چوب‌ها قرار دهید. برای ساخت سرپناه با چادر مخروطی، باید مدت زمان بیشتری صرف کنید. داشتن مهارت در ساخت چادر مخروطی می‌تواند در زمان شما صرفه جویی کند. البته این امکان وجود دارد که قطرات باران از قسمت بالایی چادر وارد شود. برای حل این مشکل، می‌توانید یک تکه پارچه برزنت در قسمت بالایی چادر قرار دهید. ساخت سرپناه با چادر مخروطی بدون وجود برزنت هم امکان‌پذیر است. کافی است به جای برزنت از شاخه‌ها و برگ‌های درختان استفاده کنید.

کمپینگ چیست؟تجهیزات و لوازم کمپینگ که همراه داشتن آن‌ها ضروری است چه وسایلی هستند؟ مناسب‌ترین مناطق و مکان مناسب کمپینگ در ایران را بشناسید.

بهترین مکان برای ساخت سرپناه در طبیعت

اگر می‌خواهید بهترین مکان را برای ساخت سرپناه پیدا کنید، باید فاکتورهای زیر را مورد توجه قرار دهید:

  • مکان قرارگیری سرپناه: اولین و مهمترین مسئله‌ای که باید در ساخت سرپناه مورد توجه قرار گیرد، مکان آن است. بهترین ناحیه جایی است که شما را از هجوم باد و سیل در امان نگه دارد. نکته دیگری که باید مد نظر قرار دهید این است که محل احداث سرپناه باید به مواد سازنده آن نزدیک باشد. اینگونه نیازی نیست وسایل ساخت سرپناه را در مسیری طولانی جابجا کنید.
  • زمین سرپناه: بهترین زمین برای ساخت سرپناه، زمینی با زهکشی مناسب و هموار است.
  • ارتفاع و موقعیت سرپناه: از آنجا که قسمت‌های کم ارتفاع و کف دره‌ها در مقایسه با دیگر مناطق هوای سردتری دارند، بهتر است سرپناه خود را در این مناطق نسازید. توصیه می‌شود از ساخت سرپناه در نزدیکی آبشار و در دامنه‌های سیل گیر خودداری کنید.
  • در نظر گرفتن فصل: فصول سال تاثیر زیادی در انتخاب موقعیت مکانی مناسب برای ساخت سرپناه دارند. به عنوان مثال اگر در فصول سرد مانند پاییز و زمستان به جنگل می‌روید، باید مکانی را انتخاب کنید که به خوبی از شما در برابر باد، باران، برف و سرما محافظت کند. از سوی دیگر سرپناه را باید در جایی ساخت که دسترسی خوبی به منابع سوخت داشته باشد. در فصول گرم هم باید سرپناه را در نزدیکی منابع آب و به دور از حشرات و حیوانات ساخت.

منطقه مناسب ساخت سرپناه

وسایل مورد نیاز برای ساخت سرپناه

هرچند ساخت سرپناه با کمترین امکانات و تجهیزات هم امکانپذیر است، اما این کار با به همراه داشتن چند وسیله و ابزار ساده راحت‌تر خواهد بود. از جمله وسایلی که برای ساخت سرپناه مورد نیاز است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • چاقو کمپینگ با تیغه ثابت
  • اره تاشو
  • طناب پاراکورد یا یک نوع طناب محکم دیگر (چند متر)

برای ساخت سرپناه نیازی به بریدن و قطع کردن چوب درختان نیست. شما می‌توانید از چوب‌های خشک که روی زمین جنگل وجود دارند استفاده کنید.

چگونه در سفرهای کمپینگ آتش روشن کنیم؟ روش‌های مختلف روشن کردن آتش در طبیعت

چگونه در جنگل سرپناه درست کنیم؟

می‌توان گفت توانایی ساخت سرپناه در طبیعت یکی از ضروری‌ترین و کاربردی‌ترین اطلاعاتی است که گردشگران باید داشته باشند. ساخت سرپناه در طبیعت باعث می‌شود بتوانید از خود در برابر باد و باران، حشرات، برف، گرمای شدید و حیوانات وحشی محافظت کنید. همانطور که تا این قسمت از مقاله متوجه شده اید، راه‌های متعددی برای ساخت سرپناه در طبیعت وجود دارد که شما می‌توانید با در نظر گرفتن امکانات و توانایی‌های خود، یکی را انتخاب کنید.

سرپناه در جنگل

نیازی به ساخت سرپناه بزرگ نیست و یک سرپناه ایده‌آل باید به اندازه‌ای باشد که بدن شما را در شرایط آب و هوایی سرد، گرم نگه دارد. نوع سرپناه بستگی به اقلیم و اکوسیستم دارد. به عبارت دیگر سرپناهی که در جنگل ساخته می‌شود، با سرپناه برفی و کوهستانی تفاوت زیادی دارد. در واقع در هر محیطی که قرار می‌گیرید، باید از وسایل، ابزارها و امکاناتی که آن محیط به شما می‌دهد برای ساخت سرپناه استفاده کنید. بهترین سرپناهی که می‌توان در جنگل ساخت، با استفاده از چوب و برگ است که نحوه ساخت آن مورد اشاره قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

دریافت مشاوره رایگان
خرید و فروش خودرو آفرودی